23 Май, 2026

Кредитите на Тръмп от Deutsche Bank - свързани с прането на руски пари?

Кредитите на Тръмп от Deutsche Bank - свързани с прането на руски пари?

Снимка: Business Insider

В средата на 2017 г. той е дължал на банката най-малко 130 милиона долара

Между кредитите, отпускани на Доналд Тръмп от Deutsche Bank, и прането на руски пари може да има връзка, според журналиста от "The Guardian" Люк Хардинг, който е и автор на книга за руските връзки на Тръмп, пише "Бизнес инсайдер", цитиран от ББС.

В интервю за телевизионния канал NTV Хардинг коментира, че в процеса е замесена и руската банка ВТБ, чийто шеф Андрей Костин, според "единодушното мнение на източниците е агент на КГБ на Запад през 80-те години". 

Чрез ВТБ е осъществено "проникване" в московския филиал на Deutsche Bank. Двете банки са извършили най-мащабното изпиране на руски пари и изнасянето им на Запад.

По думите на Хардинг, ВТБ е "ръката на Кремъл в банковия сектор".

"Виждам две паралелни линии. Deutsche Bank в Москва се занимава с пране на руски пари. Те се прехвърлят във филиали на банката в Лондон и Ню Йорк. Същевременно Deutsche Bank предоставя кредити на Доналд Тръмп. Възможно е едното да не е свързано с другото, възможно е двете линии да се преплитат. Deutsche Bank не ни казва." - пояснява Хардинг, определяйки поведението на германската банка като съмнително.

Според данните, с които разполага журналистът, Deutsche Bank не е имала никакви икономически причини да предостави кредит на Тръмп и е действала в ущърб на интересите си.

През август тази година група демократи в американския конгрес поиска от председателя на финансовата комисия - републиканеца Джеб Хенсарлинг, да започне разследване за връзки между Тръмп и скандала с прането на руски пари чрез Deutsche Bank. В средата на 2017 г. той е дължал на банката най-малко 130 милиона долара.

Демократите смятат, че е възможно тези кредити да са му отпуснати "с гаранции на руското правителство".

Впоследствие случаят попадна и в полезрението на специалния прокурор Робърт Мълър, разследващ руската намеса в американските избори.

Сподели:

Коментари (0)

Георги Колевичин изкачи връх Еверест!

Георги Колевичин изкачи връх Еверест!

Преди две седмици той покори връх Макалу, петият по височина в света

Рубио видя напредък, а Иран иска да води преговори с граничещите страни, не със САЩ

Рубио видя напредък, а Иран иска да води преговори с граничещите страни, не със САЩ

Техеран заяви, че всеки механизъм, засягащ Ормузкия проток, трябва да бъде договорен между Иран, Оман и държавите, граничещи с водния път, а САЩ „нямат нищо общо“

Румяна Коларова: Ако Радев смята да сключва сделки с Тръмп, ще му е много трудно

Румяна Коларова: Ако Радев смята да сключва сделки с Тръмп, ще му е много трудно

Изборът на нова квота във ВСС няма да бъде ефективна реформа