Контролираните от Кремъл пропагандни медии разпространяват твърдения, че руски хакери са проникнали в базата данни на Генералния щаб и са получили информация за „1,7 милиона загинали и изчезнали украински войници
Руската пропаганда разпространява изфабрикуван наратив, в който се твърди, че руски хакери са проникнали в базата данни на украинския Генерален щаб и са получили информация за „1,7 милиона загинали и изчезнали украински военнослужещи“ от началото на пълномащабната война.
Това съобщи в Telegram украинският Център за противодействие на дезинформацията (ЦБД) към Съвета за национална сигурност и отбрана, според Укринформ.
„Контролираните от Кремъл пропагандни медии разпространяват твърдения, че руски хакери са проникнали в базата данни на Генералния щаб и са получили информация за „1,7 милиона загинали и изчезнали украински войници“ след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. В действителност това е напълно абсурдна фалшификация, тъй като Украйна никога не е имала постоянна армия от 1,7 милиона души през цялата си независимост“, се казва в изявлението.
Според Генералния щаб на Украйна, към 20 август 2025 г. руските сили са понесли 1 072 700 жертви – убити и ранени – от 24 февруари 2022 г. насам, което ефективно опровергава изфабрикуваните цифри, промотирани от руската пропаганда.
Прочетете също: Руската пропаганда се опитва да представи жителите на Аляска като приветстващи Путин
„Целта на тази фалшива информация е да деморализира украинците, да убеди света в „изтощението и неефективността на украинските въоръжени сили“ и да отслаби международната подкрепа за Украйна“, подчертаха от CCD.
Както съобщава Укринформ, през последните 24 часа руските сили са загубили още 920 войници и 50 артилерийски системи във войната срещу Украйна.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях