Русия продължи да покачва залозите с все по-остри и ултиматичвни изказвания преди утрешната среща в Женева с делегация на САЩ по повод исканията на Москва за гаранции за сигурност. Отправи ги зам.-министърът на външите работи Сергей Рябков пред ТАСС, след като пристигна в Швейцария начело на руската делегация, пише "Дневник".
От външното министерство в Москва съобщиха, че всъщност разговорите започват още тази вечер в "тесен кръг". Предварителните консултации със зам.-държавния секретар Уенди Шърман в резиденцията на американския представител в Конференцията по разоръжаването Рябков описа двучасовия разговор с думата "потресаващ". След което добави, че обсъждането е било "сложно, н оделово, утря няма да си губим времето".
Преди това пред ТАСС той каза: "Даже на неспециалист е ясно, че няма да им се получи да се искат от Русия отстъпки в ситуация, когато именно НАТО през последните десетилетия се стреми така да се каже да "изтласка" нашата страна и да я докара, ако не до ролята на подчинен, то във всеки случай до второстепенна роля в европейската и международната политика. При това да го направи с нанасяне на директна щета на нашата сигурност. Всичко това е минало. И преди не им се получаваше особено, а сега на това просто трябва да бъде сложен край.
Така че НАТО да си събира партакешите и да се отправя зад границите от 1997 г."
Той е най-високопоставеният в министерството специалист по отношенята със САЩ, но се смята, че думите му, колкото и да са крайни, могат да се възприемат като тактика за психологическо дестабилизиране на опонента преди важни преговори. Както и че той е твърде далеч от Кремъл, където всъщност се взимат решения, които той само изпълнява.
Наивно е да се разчита на напредък по въпросите за гаранции на сигурността на предстоящите преговори със САЩ и НАТО, съдейки по публичната позиция на западните партньори в навечерието на срещата, продължи руският дипломат. Според него по-скоро ще се разговаря "за обясняване логиката на подхода и уточняване от какво се ръководят като цяло колегите във Вашингтон и НАТО".
"Искам да чуя преди всичко нещо по-внятно по повод неразширяването на НАТО, отказ от решението от срещата на върха в Букурещ през 2008 г. (бел.ред. - тогава лидерите на страните от НАТО заявиха, че ще поканят Украйна и Грузия в алианса), за недопускане от САЩ и натовските държави продължаване на геополитическото усвояване на цялото пространство, подконтролно на тази група държави на запад, северозапад, югозапад от нашите граници. И това е главното за нас, а това съвършено не са аспектите, върху които в момента се фокусира американската страна", казва Рябков в интервюто.
Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, заяви днес за CNN, че не очаква някакъв пробив на поредицата срещи с руснаците тази седмица, но се надява да се очертае терен на общ интерес. "Ще можем да сложим въпросите на масата, руснаците ще направят същото... и ще видим има ли възможности да продължим напред."
Какъвто и да е напредък зависи от действията на двете страни в преговорите и всичко обсъждано трябва да бъде на реципрочна основа, казват от дни насам от Вашингтон. "В момента е много трудно да видим действителен напредък, докато има растяща ескалация", каза и днес Блинкен.
Русия е опряла пистолет в челото на Украйна със 100 хил. военни на границите ѝ.
Преди това за телевизия Ей Би Си държавният секретар обясни, че алтернативата, която е преставена на Владимир Путин, е, че при агресия срещу Украйна веднага ще се премине към сдържане на Русия с огромни "финансови, икономически и други последици" за страната, като тази седмица ще се провери по кой път ще поеме руският президент. Блинкен подчерта, че това не е само позиция на САЩ, но и на европейските им партньори, ЕС и Г-7, както и че НАТО ще подсили позициите си по източния фланг на алианса в близост с Русия и ще се увеличи отбранителната помощ за Украйна.
Като терен за взаимно разбирателство той посочи евентуално възстановяване на договора с Москва за ракетите с малък и среден обсег в Европа и за числеността и разположението на конвенционалните сили на континента. Блинкен каза още:
"Но всичко това е по-голямо от въпроса за Украйна - става дума за основни принципи в международните отношения, гаранциите за мир и сигурност:
не може да има държави със сфери на влияние, за да подчиняват съседите си.
Това трябва да остане в миналото. За това става дума. Затова е толкова важно да подкрепим териториалната цялост на Украйна, суверенитета и независимостта ѝ, но и изброените базови принципи."
Според Рябков в Женева руснаците няма да обсъждат нито Украйна, нито разполагането на техни миротворчески войски в Казахстан. Той за пореден път повтори, че за Москва е важно едно нещо - едностранно, а не на реципрона основа, САЩ и НАТО да се откажат от разширяване на съюза и да ликвидират изградената си инфраструктура.
Зам.-министърът продължи с отхвърлените многократно от Запада твърдения - че именно тези елементи били неотменна част от обсъждан политически пакет при обединението на Германия, разпускането на Варшавския договор, военното оттегляне на СССР от Източна Европа.
Като подминава факта, че разговорите в края на 80-те и самото начало на 90-те години са водени с вече несъществуващата държава СССР и три от страните в нея са от повече от 17 години в НАТО, Рябков разказва следното: "съветското ръководство получи уверения от най-високопоставените и най-отговорни дейци и в САЩ и в европейските страни за това, че фактически НАТО преминава към политика на затворени врати". Това се било променило, когато на запад си помислили, че са удържали победа в студената война.
Затова обещания, политически гаранции, някакви си думи нищо не значат.
Според него Русия не се интересува от трудностите от ратифицирането от САЩ или страните в НАТО на подобно евентуално тотално отстъпление - дори в Русия коментатори го наричат "екзотично" предложение. "Да си се оправят както искат с проблемите с ратифицирането и процедурите за предоставяне на нужните ни гаранции."
Дипломатът обвини САЩ, че страдат от илюзии за еднополюсен свят, с които е трудно да се разделят, защото "това винаги е определена политическа и психологическа травма". Оттук произтичали и "всякакви емоционални изхвърляния, ексцесии, заплахи, утлиматуми, общо взето - истерично поведение. Но трябва да привикват към новата ситуация, да се адаптират и мъничко да дадат на заден ход, включително в буквален смисъл. Иначе ще пострада собствената им сигурност".
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд