27 Април, 2026

Русия: Не сме чули от Индия, че спира покупките на руски петрол

Русия: Не сме чули от Индия, че спира покупките на руски петрол

Тръмп заяви, че Моди е обещал да спре да купува руски петрол и вместо това може да го купува от Венецуела, снимка: EPA/BGNES

Индия стана най-големият купувач на руски суров нефт на морски транспорт след началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г. Това предизвика негативна реакция сред западните страни, които наложиха санкции на руския енергиен сектор.

Кремъл заяви във вторник, че не е чул каквито и да е изявления от Индия за спиране на доставките на руски петрол, след като американският президент Доналд Тръмп заяви, че Делхи е съгласна да ги спре като част от търговско споразумение с Вашингтон

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в понеделник търговско споразумение с Индия, намаляващо американските мита върху индийските стоки от 50% на 18% в замяна на спирането на покупките на руски петрол от Индия и снижаването на търговските бариери.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Русия внимателно анализира изказванията на Тръмп за отношенията с Индия, предаде Ройтерс.

На въпроса дали Индия е решила да спре да купува руски петрол, Песков каза: "Досега не сме чули никакви изявления от Делхи по този въпрос".

"Ние уважаваме двустранните отношения между САЩ и Индия", посочи Песков пред репортери. "Но не придаваме по-малко значение на развитието на напреднало стратегическо партньорство между Русия и Индия. Това е най-важното за нас", заяви той, като допълни, че "възнамеряваме да продължим да развиваме двустранните си отношения с Делхи".

Индия стана най-големият купувач на руски суров нефт на морски транспорт след началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г. Това предизвика негативна реакция сред западните страни, които наложиха санкции на руския енергиен сектор с цел да ограничат приходите на Москва и да затруднят финансирането на войната.

Сподели:

Коментари (0)

Туск: Украйна и Полша съвместно ще създадат армада от дронове

Туск: Украйна и Полша съвместно ще създадат армада от дронове

Варшава планира да използва украински технологии за създаването на собствена армия от безпилотни летателни апарати от ново поколение.

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Ние сме гневна, поляризирана нация" - какво се случва в САЩ?

"Има все повече хора, предимно млади мъже, които вярват, че насилието е единственият начин да изразят своето недоволство и отхвърляне"

Кръгът Орбан: прехвърлят пари в чужбина и планират бягство?

Кръгът Орбан: прехвърлят пари в чужбина и планират бягство?

Виктор Орбан се отказва от мястото си в парламента и може да замине за САЩ, а олигарсите около него се готвят с милиардите си да забегнат в Дубай, Уругвай, САЩ и други далечни страни, твърди Петер Мадяр