15 Януари, 2026

Кремъл недоволства от резултатите на изборите в Молдова - не били свободни

Кремъл недоволства от резултатите на изборите в Молдова - не били свободни

Дмитрий Песков

Именно Русия беше уличена, че се меси във вота

Изборите в Молдова не били свободни и резултатите показали "трудно обяснимо" увеличение на гласовете в полза на президента Мая Санду и Европейския съюз, твърди говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс и БНР.

"Това, което виждаме, е механично трудно обясним темп на нарастване на гласовете в полза на Санду и в полза на онези участници в референдума, които са за европейска ориентация", твърди Песков. 

Всъщност гласовете от проевропейски гласуващата столица Кишинев и молдовската диастпора, която също е "за" ЕС бяха отчетени към края на броенето. 

Междувременно молдовските власти и международните наблюдатели аламрираха, че именно Русия се опитва да се меси във вота и да подмени свободния избор на молдовците.     

Крехко мнозинство от 50,32% гласува "за" за присъединяване към Европейския съюз (743 446 rp/r,dje.r)  на референдум в Молдова, а 49,68% бяха против (733 945), показват окончателните резултати (при 100% преброени бюлетини).

Президентът Мая Санду каза, че вотът в неделя е били помрачен от безпрецедентна външна намеса, визирайки усилията на Кремъл.

Песков се оплака, че опозицията била лишена от възможност да води кампания и е била подложена на репресии от властите.

В ранните часове на понеделник Санду се обърна към молдовските граждани, заявявайки, че има "ясни доказателства", че престъпни групи, работещи заедно с "чужди сили, враждебни на нашите национални интереси", са се опитали да купят 300 000 гласа.

"Ако тя казва, че не е получила гласове заради определени престъпни групи, трябва да представи доказателства", каза Песков.

Сподели:

Коментари (0)

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

Фан дер Лайен отново пред вот на недоверие

В рамките на 6 месеца това ще бъде четвъртия вот, пред който ще се изправи председателят на Европейската Комисия

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

Кристалина Георгиева пристигна в Киев за срещи на високо ниво

До този момент не са дали подробности за целта на посещението на шефа на МВФ

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Билет за ада: Руски "красавици" вербуват бедняци да се бият за Русия срещу 3000 долара

Разследване на Би Би Си разкри как бивши учителки и "дигитални сирени"в Telegram привличат чужденци за пушечно месо на фронта в Украйна