23 Юли, 2026

Кремъл отказа да коментира нахлуването на руски дронове във въздушното пространство на Полша

Дмитрий Песков, снимка: EPA/BGNES

Според Песков, това не е в компетенциите на Кремъл, а е "прерогатив на министерството на отбраната",

Кремъл отказа да коментира нахлуването на руски дронове във въздушното пространство на Полша, след като членката на НАТО съобщи, че е свалила няколко безпилотни опарата през нощта, обвинявайки Москва в нарушаване на въздушното ѝ пространство.

„Предпочитаме да не коментираме, това не е в нашата компетенция, това е прерогатив на министерството на отбраната“, заяви пресаташето на Кремъл Дмитрий Песков.

Варшава събира съюзниците си от НАТО за спешни преговори, обяви министър-председателят Доналд Туск, след като Варшава идентифицира 19 нарушения на въздушното ѝ пространство и свали най-малко три дрона.

Полша изпрати самолети заедно със съюзниците си, за да се справи със заплахата от руските дронове, каза още Туск, цитиран от АФП. Той посочи, че никой не е пострадал.

Попитан за обвиненията, че Русия умишлено е изстреляла дронове над Полша като „провокация“, Песков отговори, че лидерите на ЕС и НАТО „ежедневно обвиняват Русия в провокации".

Полша е извикала временно управляващия посолството на Русия - Андрей Ордаш, за да даде обяснение, съобщиха руските държавни медии.

Ордаш заяви преди срещата, че "не са представени доказателства, че дроновете са дошли от Русия".

Полският премиер съобщи, че е активирал член 4 от Устава на НАТО, съгласно който всеки член може да свика спешни преговори, когато смята, че „териториалната му цялост, политическата му независимост или сигурността му“ са застрашени. Това е едва осмият случай, при който тази мярка е била приложена. /БГНЕС

Сподели:
Камарата на представителите на САЩ с резолюция: Тръмп да прекрати войната срещу Иран

Камарата на представителите на САЩ с резолюция: Тръмп да прекрати войната срещу Иран

Сенатът също гласува отделна резолюция за военните правомощия, внесена от демократа Крис Ван Холън, но се очакваше тя да бъде отхвърлена

Федоров потвърди: Ще се върна само като министър на отбраната

Федоров потвърди: Ще се върна само като министър на отбраната

„Смятам, че Михаило остава част от екипа. Предложих му няколко длъжности. Последната беше вицепремиер по военните иновации. Това е изключително важна позиция, защото трябва да има координация между иновациите, ръководството на Министерството на отбраната, главнокомандващия, Генералния щаб и, разбира се, президента“, заяви Зеленски.

Брентът поскъпна до 100 долара за барел заради нови атаки в Червено море

Брентът поскъпна до 100 долара за барел заради нови атаки в Червено море

Поскъпването се дължи на опасенията, че конфликтът в Близкия изток ще засегне още един ключов маршрут за транспортиране на петрол, съобщава The Wall Street Journal

Коментари (0)