Съветникът на Владимир Путин – Юрий Ушаков – отговори саркастично на обвиненията на дипломат номер едно на ЕС, че Русия е нападала десетки държави
Съветникът на руския президент Владимир Путин – Юрий Ушаков – отправи ироничен коментар към върховния представител на ЕС по външната политика Кая Калас, засилвайки реторичното напрежение между Москва и Брюксел.
Ушаков заяви, че единствената „интересна“ фраза в кариерата на Калас била изразът „време е за питие“, като добави, че „действително е настъпил моментът тя да го направи“, предаде прокремълската агенция ТАСС.
Коментарът идва в отговор на нейно изказване, в което Калас твърди, че Русия е нападала 19 държави през последния век, включително и на територията на Африка – теза, която предизвика остра реакция в Москва.
На въпрос на журналиста от „Вести“ Павел Зарубин какво има предвид европейският дипломат, Ушаков отговори лаконично: „Не знам“, след което премина към саркастичния си коментар.
Подобен тон не е случаен. Отношенията между Русия и Европейския съюз са в дълбока криза след войната в Украйна, санкциите и серията дипломатически сблъсъци.
Европейски съюз поддържа твърда линия срещу Москва, а изказвания като това на Калас са част от по-широкия наратив за руската външна политика като агресивна и експанзионистична.
От своя страна Кремъл все по-често използва ирония и персонални нападки към западни лидери – тактика, която цели както вътрешнополитически ефект, така и подкопаване на авторитета на европейските институции и лидери.
Макар на пръв поглед репликата да изглежда като шега, тя е част от ескалиращата словесна война между Москва и Брюксел. Подобни изказвания показват, че дипломатическият диалог между двете страни остава силно влошен, а тонът – все по-личен и конфронтационен.
Още от Свят
Тръмп коментира откритото писмо на Зеленски до Путин: Аз ги доведох до тази позиция
„Нека се разберат“, заяви той, като отново повтори тезата си, че ако е бил президент на САЩ, войната между Русия и Украйна никога нямало да започне
Лидерите на ЕС предлагат по-бърз път към Съюза за Западните Балкани
Макар Брюксел отдавна да поддържа идеята всички балкански държави да напредват заедно, Черна гора и Албания все по-ясно се открояват като най-напреднали кандидати
Зеленски оцени репликата на Путин за откритото му писмо: Слаб отговор
Руският диктатор е разочаровал много хора по света, констатира украинският президент