Очаквано Русия обвини западните страни за гражданското недоволство срещу властта в Сърбия, която е близък съюзник на Москва.
Протестите в Сърбия са организирани по правилата и технологията на "Майданската революция". Западните държави искат да вкарат опозицията във властта, но нито една цел и майданска схема няма да успее. Това е заявил руският посланик в Белград Александър Боцан-Харченко пред “Русия 24“, цитирана от БГНЕС. Дипломатът е провел разговор със сръбския президент Александър Вучич.
"Вучич има безспорни информации как Запада организира тези протести в Сърбия...Опозицията започна протестите, които се стимулират отвън. Вучич ми говори за тези неща, но не мога да дам подробности, защото това са класифицирани данни. Той обаче има безспорни доказателства, че подкрепата и насъскването идва от Запада", твърди Боцан-Харченко .
Според дипломата "всички опити за разклащането на режима на Вучич са свързани поради неговата категорична позиция за неспазването на антируските санкции". "Самият факт, че говорихме за перспективата в двустранните ни отношения е доказателство, че сръбският лидер гледа към бъдещето", смята руският посланик.
Сходни на посланика твърдения отправиха и говорителката на руското външно министерство Мария Захарова и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. "Всичко, което се случва – това са изключително вътрешни работи на Сърбия. Сърбия има законно, легитимно ръководство, което по наше убеждение е способно да предприеме всички необходими мерки", заяви Песков, цитиран от БТА. Той обеща, че Русия няма да се намесва във вътрешните работи на "нашия съюзник и партньор Сърбия", както определи ръководената от Вучич страна.
Протестиращите в Белград напълно опровергават наративите на Кремъл.
"Важно е да се подчертае, че радикализирането на протестите не означава въвеждане на насилие в протестите, а че оказваме натиск върху институциите и целия политически спектър, и изискваме това, което принадлежи на гражданите, а това е прозрачността на информацията", коментира студентският активист Никола Ристич, цитиран от БГНЕС.
"Имаме органичен бунт на младите хора на улицата, който е много добре организиран и пази много добре информацията между хората. Това извади на повърхността доколко нашите компетентни институции се оказват като гъски в мъглата и нямат представа какво правят", смята той.
Според Ристич постоянното говорене за чужди влияния е просто опит на институциите да отклонят фокуса от протестите.
Надзорната комисия за предизборната кампания на Скупщината на Сърбия оцени изборите на всички нива като редовни, предаде БГНЕС.
В писмено изявление представителят на опозицията Слободан Прванович каза, че на заседанието на Надзорния съвет е предложил проведените избори да бъдат оценени като "нередовни".
„На самото заседание припомних на колегите от комисията, че почти всички, които наблюдаваха изборите, забелязаха много скандални неща, които напълно дисквалифицират изборите и ги правят абсолютно неприемливи от гледна точка на основните норми, които важат в цивилизования свят. Предупредих ги, че с безхаберното си отношение членовете на комисията се класифицират като съучастници в организирането на най-нередовните избори в историята на Сърбия“, каза Прванович.
Мнозинството в съвета обаче е отказало да го подкрепи.
Следете с Фактор
Свят
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
- 17:24, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis