20 Декември, 2025

Кристалина Георгиева: Ако харчим неразумно, може пак да отложим еврозоната

Кристалина Георгиева: Ако харчим неразумно, може пак да отложим еврозоната

Кристалина Георгиева, снимка: архив

"Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай"

"България трябва да се концентрира върху приемането на бюджет, който да помогне на страната ни да влезе в еврозоната." Това заяви пред Нова ТВ управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. 

Според нея страната ни е на път да реши проблема с по-високата инфлация, като прогнозите са тя да бъде 2,6% през следващата година. Към момента процентът е 2,8.

„Но ако през този период решим да харчим повече, отколкото имаме, и в нашите критерии за еврозоната се появи нова дупка - този път бюджетен дефицит, и  действително ще отложим влизането си. Отлагахме го вече няколко пъти, време е да си кажем, че се стягаме и довеждаме тази работа докрай, както стана с Шенген.” - подчерта Георгиева.

Тя коментира и критиките, които дойдоха от БНБ към Бюджет 2025: „Това не се случва често и според мен се случи обективно по една единствена причина. В Европейската централна банка работят много добре с Българската народна банка, Комисията също работи добре с Министерството на финансите. Изградиха се очаквания, че най-сетне ние ще преодолеем едно единствено ограничение, което имахме - инфлацията, и сега се изправяме пред риска да има и ново ограничение. Затова БНБ каза: „Внимавайте, нека да сме по-реалистични”. Да, може би приходите ще се увеличат. Да не забравяме, че ние искаме да ги увеличим с еднократни действия, а не със системна политика за увеличаване на приходите.”

Сподели:

Коментари (0)

Облаци и мъгла на изток със слаби валежи от дъжд, слънчево на запад

Облаци и мъгла на изток със слаби валежи от дъжд, слънчево на запад

Дневните температури ще започнат да падат - максимални между 3° и 8°, в югозападните райони и по Черноморието – до 10°-12°, за София – около 8°

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Руското посолство: Двама руснаци са арестувани на летище София

Към момента няма официална информация относно основанията, на които САЩ са поискали екстрадицията на двамата руски граждани.

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

Протест пред bTV подкрепи журналистите Мария Цънцарова и Златомир Йочев

„bTV води диалог с Мария Цънцарова и обсъжда възможности за развитие на програмното съдържание с нейно активно участие през новата година", съобщават от телевизията със странното уточнение, че това е стандартна практика.