17 Февруари, 2025

Кризата в Нигер напомни на света за друга енергийна зависимост от Русия

Кризата в Нигер напомни на света за друга енергийна зависимост от Русия

Новината, че хунтата в Нигер спира износа на уран, се разпространи мълниеносно и бе повторена от водещи световни медии. Тя притесни и Европейския съюз, и Франция, където, повтаряха застъпниците на преврата, че една от три крушки свети благодарение на уран от Нигер, а в ЕС вносът от африканската страна е около една пета от общия.

Първото изречение се оказа невярно; добивът на френската компания Orano продължи както обикновено. То обаче бе достатъчно не само да повиши цената на урана, а и да повдигне въпроса за ролята на Русия в глобалната верига и уязвимостта на този източник на енергия, силно зависим от Москва, пише  "Дневник".

И при криза Франция ще се справи

Няма непосредствена опасност за Франция, която разчита на атомна енергия за три четвърти от енергийните си нужди. Около 95% от персонала в мината на Orano там са нигерци и компанията обяви, че продължава работа след преврата. "Орано" е 90% собственост на френската държава и от трите находища, които контролира, в момента се използва само едно, на десетина километра от Арлит в Северен Нигер; друго е изчерпано, трето не се използва от пазарни съображения.

За общо 56 реактора в осемнайсетте си централи Франция се нуждае от 8000 тона уран годишно;. Страната не разполага с местен добив от близо 20 години и диверсифицира източниците си: водещ доставчик стана Казахстан, след това са Нигер, Узбекистан и Австралия.

В глобален план Нигер, с най-висококачествените уранови руди в Африка, е едва седмият доставчик по важност, а към 2022 г. заема едва 4% от световното производство при 43% за Казахстан, 15% за Канада, 11% за Намибия, 8% за Австралия.

И за друг глобален играч, Китай, който от 2007 г. разработва съвместен проект с африканската държава, Нигер не е основният източник.

А ако навлезе Русия

Изпитанието пред света обаче би се променило при по-рязък завой към Русия, от какъвто се опасява Западът.

Водещите производители в света, отговарящи за около 50% от доставките, са Казахстан и Узбекистан, които остават засега тясно свързани с Москва въпреки промените, отприщени от войната.

Самата Русия е едва шести по големина производител, но заема важно място в урановия цикъл: в превръщането на суровината в гориво, което използват ядрените централи. В дейности като обогатяването на уран тя държи 45% от глобалния пазар. За миналата година една трета от обогатения уран, използван от Съединените щати, идва от Русия. Навярно затова Вашингтон не забранява вноса на ядрено гориво от страната година и половина след като тя нападна Украйна.

Причината е в края на самодостатъчността на САЩ в урановия цикъл след студената война. След рухването на Съветския съюз Вашингтон и Москва през 1993 г. подписват споразумение, с което обогатеният уран от бойните глави на ядрените оръжия на СССР се превръща в слабо обогатен уран, който да се изпраща в САЩ. Заради по-малко енергоемката технология, разработена от съветските учени, за американската икономика този подход се оказва по-ефикасен; индустрията на страната не може да се състезава с руската.

От тази зависимост няма лесно и бързо решение, но за зависими от урана страни като САЩ и Франция войната в Украйна и превратът в Нигер само направиха намирането му още по-наложително.

Сподели:
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан

Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?

Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци

Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца