Синдикатът на административните служители към КТ „Подкрепа“ изрази остро възмущение и категорично несъгласие с намеренията на Министерството на финансите да намали механично разходите за администрацията с 10%, без предварителен функционален анализ, оценка на натовареността, ефективността и последствията за работата на държавните институции.
От КТ „Подкрепа“ са изпратили отворено писмо до премиера, министрите на финансите, правосъдието и културата, както и до ръководителите на НОИ, НЗОК, НСИ, АСП, ГИТ, АЗ, АГКК, АВ и КЗП.
Според синдиката подобен подход е грубо и безотговорно отношение както към държавната администрация и работещите в нея, така и към българските граждани, които ежедневно разчитат на тези институции.
„Налагането на съкращения „на калпак“ без реална оценка на дейностите и необходимостта от човешки ресурс е управленски произвол. Това ще доведе до допълнително обезкървяване на администрации, които и сега работят при хроничен недостиг на кадри, ниско заплащане и свръхнатоварване“, пише в позицията.
От синдиката определят като тревожни и намеренията за увеличение на възнагражденията с еднакъв процент за всички администрации, независимо от сериозните разлики в нивата на заплащане.
Според тях подобна политика няма да намали неравенствата, а ще ги задълбочи още повече.
„Еднаквият процентен ръст означава, че администрациите с и без това високи заплати ще получат значително по-голямо увеличение, докато най-ниско платените служители ще останат трайно изостанали и бедни. Това е несправедливо, демотивиращо и напълно неприемливо“, посочват от КТ „Подкрепа“.
По думите им Министерството на финансите предлага механизъм, който ще облагодетелства богатите администрации и ще наказва бедните.
Синдикатът настоява ясно да бъде заявено, че държавната администрация не е разход, който може безконтролно да бъде орязван, а ключов елемент от функционирането на държавата.
„Унищожаването на административния капацитет ще има тежки последици върху качеството на публичните услуги и контролните функции на държавата, а доверието в институциите ще изчезне напълно“, предупреждават от организацията.
От САС „Подкрепа“ призовават ръководителите на държавни структури, в които синдикатът има организации, да не се съобразяват безкритично с указанията на Министерството на финансите и да защитят както институциите, така и служителите.
„Днес защитата на администрацията е защита на държавността“, заявяват от синдиката.
В позицията се подчертава още, че напрежението сред служителите в държавната администрация е изключително сериозно и продължава да расте.
„Хората са унизени, демотивирани и поставени в условия на постоянна несигурност“, предупреждават от организацията.
Оттам заявяват, че при продължаване на тази политика ще предприемат всички позволени от закона действия, включително протести, ефективни стачни действия и други форми на синдикален натиск.
КТ „Подкрепа“ настоява:
да бъде спряно механичното намаляване на разходите за администрацията с 10%;
да бъде направен реален функционален анализ на административните структури;
да бъде изработен справедлив механизъм за увеличение на възнагражденията, който да намалява, а не да задълбочава дисбалансите;
да започне незабавен реален диалог със синдикалните организации.


Коментари (0)