Кубинските граждани са одобрили на състоялия се в неделя референдум новата конституция на страната, която предвижда запазване на еднопартийната социалистическа система и някои скромни икономически и социални промени, като частично възстановяване на правото на частна собственост, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА.
Председателката на Националната избирателна комисия Алина Балсейро, цитирана от ТАСС, съобщи на пресконференция в Хавана вчера, че за приемането на новата конституция за гласували 6,81 млн. души, което е 73,3 процента от всички записани в избирателните списъци. Против са гласували 706 000 избиратели.
В списъците са фигурирали 8,6 млн. кубинци (при население на страната 11,6 млн. души). От тях в референдума са участвали 7,84 млн., или като цяло избирателната активност е била 84,4 процента.
Новата Конституция включва множество промени - въпреки че икономиката остава централно планирана и управлявана единствено от Комунистическата партия, за първи път се признава частната собственост и се проправя пътя към отделен референдум за легализиране на еднополовите бракове.
Въвежда се и длъжността премиер редом до тази на президента и се налагат ограничения за възрастта и мандата на държавния глава. Това е първата промяна в кубинската Конституция от 1976 година и след близо 60-годишното управление на братята Фидел и Раул Кастро.
Според анализатори, вотът е ключов, защото ще послужи като лакмус за настроенията в обществото.
Свят
След 60 г. комунистическа диктатура кубинците казаха "да" на частната собственост и длъжността "премиер"
Това е първата промяна в кубинската Конституция от 1976 година
Фактор Фактор
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.