27 Ноември, 2024

Поетичният сборник „Моделисимо…и шепот от графита” – оазис сред технологичното безумие на XXI век

Поетичният сборник „Моделисимо…и шепот от графита” – оазис  сред технологичното безумие на XXI век

Мариана Праматарова (вляво) и Силвия Колева представиха новата книга на поета Константин Корадов

Силвия Колева

В Дома на бургаските писатели се състоя премиера на четвъртата поетична книга на Константин Корадов. Крайморският град, който тачи и развива дълбоките си културни традиции, отбеляза с подобаващо уважение таланта и усилията на твореца, който четири десетилетия оре, тори и засява безбрежната нива на изящната българска словесност.

Сборникът с поезия „МОДЕЛИСИМО …и шепот от графита“ на Константин Корадов съдържа 148 стихотворения. Повечето са създадени през извънредно плодовитата за автора 2019 година. Количеството е впечатляващо. Впечатляващо е и заглавието. Но  по протежение на четенето интелектуалният шок тепърва предстои. 

konstantin_koradov1.jpg

За мен е загадка как се сътворява подобна енциклопедия на чувствата, на природата, на ежедневието – епоха като на длан, история на цяло поколение. Поетическата форма е оригинална и освободена от традиционната рима. Стиховете са изящни, смели, дори дръзки. Не се повтарят нито един образ и нито една идея. Константин Корадов притежава талант  и неизчерпаема находчивост, както и завиден летеж на душата. Истински дар Божий. Невероятни недра на словото. Невъзможно е да се преброят думите, употребени в сборника. Подобна  статистика би била обект на специална студия.

Сложно е да се определи „течението“. Романтизъм – да, но и реализъм. Символизъм – разбира се, но и импресионизъм. Перото излиза дори от най-широката гама в палитрата на художника. Регистрация и анализ на мигновената емоция, улавяне на мига (като у Фауст), но само с копнеж и без трагизъм. Дълбоко вникване, почти  до болка, в събитието, чувствено възхищение към природата Естествено, читателят не може да вникне напълно в душата на поета, но може да тълкува по свой начин образите, защото  всяко чувство гъмжи от скрити трепети, а всяко природно явление бушува.

Вселената от метафори спира дъха

Иска ми се да се спра малко по-подробно на природните картини. „Лицето на луната наднича над горските пътеки, облечено във було цветно, потръпващо със Царствена осанка.“ Талантът е родил гениален образ. Отново в ХХI век живее геният на Димчо Дебелянов, на Кирил Христов  и Пенчо Славейков…

Особено място заемат стиховете за морето. Поетът живее и твори край солената стихия, познава я, обича я, потапя се в синевата й, за да черпи вдъхновение от бурите и покоя й, носи се върху устремените й към вечния бряг вълни. Лирикът-сърцевед не само се превъплъщава в дързък магьосник-маринист, но и използва краските на необятната шир при изграждането на редица други образи. 

Константин Корадов е ярко, понякога яростно и почти винаги безмилостно откровен. Може би по тази причина образите са толкова истински, а лирическият герой - толкова богат на чувства и толкова неподправен в изказа си. Изказ на радост или тъга, на възхищение или разочарование, щастлив, нещастен или умерено патетичен.

Стилът на поета изпреварва времето, а ритъмът отмерва неговия вечен бяг. Не като пясък, който изтича между пръстите, а като взривен старт на вечно млад, устремен към висините древногръцки бог. 

Любовта към жената, към децата и семейството, към човека и живота е изразена по индивидуален, новаторски и модерен начин. Защото поетът е ренесансов творец от третото хилядолетие на ХХI век. Трудно е да открием обобщаващото послание, ала на преден план изпъкват вярата в Живота, в позитивната нагласа на човека, снизхождението и прошката за краткотрайното ни несъвършенство.

Поезията на Константин Корадов е нестандартна. Не само чувствена, но и дълбоко философска. Тя е „Целувката на синя орхидея“. Мъдра, но също така борбена и непримирима. Защото мъдростта му е мъдрост на устрема, а не на меланхолична носталгия.

Нямам представа как би могло поетични откровения да бъдат популяризирани така, че да докоснат максимален брой читатели. Сигурно не е и нужно. Истинската поезия е тясно бутиково магазинче за малцина. Може би всеки, опитал омагьосващата й билка, споделя и разделя насладата с приятели.

Кой да каже? И писането, и четенето на поезия е занимание за генетични самотници...

Б.Р. Faktor.bg пожелава на странджанеца Константин Корадов нови висини и нови дълбини в богатото му и толкова органично творчество, дъхащо на тракийски чернозем, на планински дъб и на южно море.



    

                                                                                              
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"