27 Ноември, 2024

"Последно полувреме“ тръгва по света с диктор на Би Би Си срещу фалшификациите на РСМ

"Последно полувреме“ тръгва по света с диктор на Би Би Си срещу фалшификациите на РСМ

Степан Поляков

Колкото по-лесно минаваме през историята, толкова по отъпкан е пътят ни към бъдещето. Връщането и преправянето на историята не води до нищо добро.

Това заяви в интервю режисьорът, продуцент и писател Степан Поляков. Той е автор на филма „Последно полувреме“. Документалната лента вече може да бъде видяна и на английски език.

„Последно полувреме“ е разказ за фалшификацията на историята. Документалната лента пресъздава истинската история на футболния мач между „Левски“ и скопския „Македония“, който се е играл през март 1942 г. Мачът е спечелен с 3:0 от „сините“. Любопитна подробност е, че по онова време мачовете са започвали с нацистки поздрав, но единият от отборите отказва да направи това и остава с прилепени до тялото ръце.

Този морален подвиг в разгара на Втората световна война, когато нацистката машина е в апогея си, е извършен от играчите на „Левски“... Тази истина обаче е изопачена в съвременния македонски игрален филм „Трето полувреме“, в който българите са представени като нацистки изверги.

Поляков подчерта, че неговите филми са космополитни, а не интернационални и той желае да ги представи на международната публика. По тази причина е направил английската версия на лентата.

„Беше изключително важно документалният филм „Последно полувреме“ да бъде дублиран на английски език, защото хората в Брюксел не говорят български, но не говорят и перфектен английски. Ние го дублирахме на брилянтен английски език, за да могат хем да учат езика, хем да разберат историята, защото от 10-15 години не могат да я схванат“, сподели Поляков.

„Проблемът е в две неща: или имат проблеми с умствения капацитет, или не говорят добър английски. Е сега по-добър от този английски няма как да чуят. „Последно полувреме“ ще им бъде поднесен“, каза той и не изключи някой ден „с нашите приятели от Северна Македония да го запишем и на западнобългарски диалект“.

Диктор на британската версия е актьорът Тери Рандъл, който е част от елитния контингент с дубльори на Би Би Си. Той е прочут с това, че е най-добрият имитатор на Ринго Стар от „Бийтълс“, което е огромно признание.

„Тери говори прекрасно много видове английски. Той е учил Замбия, ЮАР и дори Родезия. За разлика от евродепутатите, Тери знае конфликта между различните диалекти. По един начин се говори английски в Родезия, по друг начин в британска Гвиана и по трети начин в центъра на Лондон. Когато му разказах какъв е нашият малък проблем със западнобългарския диалект, Тери отвърна: „Знам тези неща. Разбира се, ние като отидем в Африка започваме да говорим по друг начин, но това е нормално“, заяви Степан Поляков.

Режисьорът и продуцент подчерта, че целта на „Последно полувреме“ не е да оправдае България, че не е „фашистичка държава“, както твърди македонската преса.

„Няма такова нещо, никой нищо не оправдава. Всеизвестен факт е, че България не е фашистка държава“, каза той.

Степан Поляков припомни, че дори в една Великобритания, която е люлката на съвременната парламентарна демокрация, крал Едуард VIII, чичото на кралица Елизабет II, се е увличал от нацизма. Междувременно при откриването на Олимпиадата в Берлин през 1936 г. българският цар Борис III не вдига ръка за хитлеристкия поздрав, въпреки че стоеше до фюрера.

„Ние разказваме обективно каква е ситуацията в Европа в навечерието на Втората световна война. Английските футболисти винаги, когато играят с Германия, са задължени да вдигат ръка в знак на нацистки поздрав, което е много унизително за повечето играчи, но те нямат избор... Дотолкова със свободата по онова време. Такива са били времената, това е история.

Колкото по-лесно минаваме през историята, толкова по отъпкан е пътят ни към бъдещето. Връщането и преправянето на историята, включително на англичаните, не води до нищо добро“, заяви в интервю за БГНЕС режисьорът на „Последно полувреме“ Степан Поляков. /БГНЕС
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"