17 Февруари, 2025

Сюжет за фейлетон – Живков – Янко спасява българските евреи или как спряхме в САЩ един филм на комунистическата пропаганда

Сюжет за фейлетон – Живков – Янко спасява българските евреи или как спряхме в САЩ един филм на комунистическата пропаганда

Филип Трифонов в ролята на Янко в документалния филм

Константин Мишев

Покрай датата с 80-годишнината от спасяването на българските евреи и статията на Силвия Авдала  „Филмът - пътеводител в историята на Македония“, 
 се сетих за една стара история – как спряхме излъчването на пропаганден филм по Американската обществена телевизия

Беше пролетта на 1987 година. Или 1988 година. От Вашингтон ми се обади Дими Паница /Reader's Digest/ и ми каза, че събира малка група български емигранти, за да гледаме филма "Ешелоните на смъртта. И да дадем мнение на Американската обществена телевизия дали филмът отговаря на историческата истина. Заедно със Стефан Груев и тогавашната ми приятелка, която е еврейка, заминахме за столицата. Беше организирана частна прожекция. 
След края на лентата всички до един изразихме категоричната позиция, че филмът е пропаганден и няма нищо общо с истината за спасяването на българските евреи. Нещо повече, "Ешелоните..." внушаваше, че Тодор Живков (Янко) е изиграл най-важната роля в тази историческа и човешка драма. 

Успяхме да убедим PBS ( Public Broadcasting Service) да не излъчва този филм

 
Години по-късно му разказвам на Филип Трифонов, който играеше Янко във филма, че имам грях към него. Но той се засмя и каза, че сме постъпили правилно.

Погледнах какво е писано за този филм след промените. И намерих една чудесна статия на Иван Бутовски в друг вестник (168 часа). Но сега Иван ми изпрати нещо още по-интересно. Той е попитал Филип Трифонов дали е имало натиск по времето, когато е сниман филма. И Филип му казва следното:
" Та на въпроса имало ли е натиск върху сценариста:
Ако е имало натиск върху сценариста Хаим Оливер, то е било от страна на режисьора, който поиска от него да  махне сцената, в която младият Тодор Живков се разхожда из Народното събрание преди  9 септември 1944 година и убеждава Димитър Пешев да предприеме нещо за спасението на евреите, примерно. Сценариста почина едва ли не на първия снимачен ден по време на снимките с големи горещини на летището.  Не зная "натискал" ли го е някой да напише този сценарий или си беше негова идея. По скоро второто."

Горното е за фейлетон! Тодор Живков се разхожда из Народното събрание и спасява евреите.



Сподели:
Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix

Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix

Най-интересното име в цялата продукция е Джо Андерс, който е автор на оригиналния сценарий на Goodbye June, който разказва вълнуващата история на братя и сестри, които се сближават покрай трагичен инцидент

"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите

"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите

Три награди на британския кинофестивал получи и лентата на Брейди Корбет „Бруталистът“ - за най-добра мъжка роля, за най-добър саундтрак и за операторско майсторство

Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!

Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!

НЕБЕСНА ЧИТАНКА