25 Ноември, 2024

​Американската критика хвали млад български писател

​Американската критика хвали млад български писател

Българинът Мирослав Пенков прави своя литературен дебют, но не у нас, а в САЩ, където бе издадена първата му книга „На изток от Запада: Истории за една страна“. Тя не остава незабелязана за американската критика, която излиза с ласкави отзиви за автора й.

„Литературният дебют на Мирослав Пенков, На изток от Запада: Истории за една страна, е прекрасно написана, на места сантиментална, но като цяло трагикомична колекция от истории, които вълнувата по особен начин много повече, отколкото в родината на автора, България, пише в свой коментар thejournalmag.org.

В повествованието си Пенков не се ограничава до това да изследва своите източно-европейски корени, митологемите, свързани с тях и личните истории. Книгата му е по-скоро необикновена среща с преживяванията на един емигрант в Америка, който разсъждава върху преходността в живота и хвърля светлина върху безпокойството, обладало човека в модерния, глобален свят.

Един от емблематичните разкази в книгата на българина - „Да си купим Ленин“, се появява още преди осем години в сборника „Най-добрите американски къси разкази на 2008“, публикуван в Southern Review. Това е история за отношенията между дядо и внук, първият с твърди про-комунистически възгледи, а вторият – млад човек, който се образова в капиталистическа Америка. В този разказ Пенков поставя проблема за емоционалната битка между минало и настояще, между стари и млади, между тук и там. Диалогът между дядото и внука Синко създава усещането за някакъв комплекс и чувство за вина, и порива за свобода, обладали младежа. Макар че не разбира дълбоката привързаност на своя дядо към отживелите комунистически идеали, чувството за „една кръв“ и „надеждите на патриарха“ са много по-дълбоки от океана, който ги разделя, привличащи Синко силно към родния му дом и семейство. Чувствайки се безнадеждно в Америка, той иска повече от всичко „старецът да му обещае, че ще го дочака да се върне под лозницата с черно грозде“. И все пак историята завършва с това, че Синко не се връща в родината си, осъзнал че това е място, където човек не може да се изгуби и намери отново. Че когато си тръгнеш веднъж от там, по-скоро родината изчезва завинаги, а останалият свят е нещо абстратно и сиво, където няма дестинация, друга страна или земя, които могат да заменят онова вътрешно чувство на родственост, представено от Пенков като „колективна памет“. „Да си купим Ленин“ завършва оптимистично, но читателите не могат да забравят, че Синко остава самотен в Америка, където продължава да копнее да стане част от изгубената „колективна памет“ и не спира да желае „сънищата на други хора“.

Това, което прави впечатление в книгата на Мирослав Пенков е, че сюжетите на неговите разкази се базират на българската история, а в голяма степен и на българския фолклор. Освен това в тях личи способността на автора да балансира своите лични настроения към политическите и културни катаклизми, което придава на тази колекция от разкази особена емоционалност, от една стран, а от друга – очертава конкретния географски ареал. Изключително необикновените и дълбоки взаимоотношения, които създава Пенков между героите и световете, които те обитават, може да се нарече истински триумф на този дебют. И нещо, което също трябва да се посочи като достойнство на този калейдоскоп от истории, е лекотата и фееричността на езика, който сякаш се лее по страниците в книгата. За това допринася обстоятелството, че разказът много често се води в 1 лице единствено число, което позволява на повествователя максимално пълно да вниква в нещата – и в емоционален, и в мисловен план.

„Но истинският талант на Пенков се крие в способността му да изгражда с еднаква плътност и достоверност образите и характерите. Внимателен и в същото време гласовит, той разказва историите си с особена съпричастност към бурното минала на българите, но и към неспокойното битие на своите герои. Пенков дава гласност както за големия, така и за малки свят на човека, той осветява такива универсални теми като войната, изгнанието, миграцията, и в същото време обръща особено внимание на образите на своите герои, които пресъздава в разказите си.

В този смисъл „На изток от Запада“ е забележителен дебют на един писател с талант и сърце, а читателите, където и да са те, ще се почувстват добре в това дълго и емоционално пътуване с Пенков през любимите му пейзажи на Източна Европа…“, отбелязва в коментара си изданието. 

превод: Faktor.bg

Сподели:

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов