24 Ноември, 2024

​Пропадна конкурса за монумент на Апостола

​Пропадна конкурса за монумент на Апостола

Това обявиха възложителите от Сдружение „Аз обичам България" и членове на журито от архитекти, скулптори, художници и изкуствоведи, които трябва да одобрят един от проектите.

Според тях на този етап нито един от проектите не отговаря напълно на изискванията за „обемно-пространствено и художествено решение и на идеята за синтез на цялостната представа и експониране на лика, делото и заветите на Апостола".

Конкурсът за идеен проект бе обявен на 10 октомври 2013 година с краен срок 31 януари, който по-късно бе удължен до 15 март. Заявка за участие подават 21 творчески екипа, като се получават 12 проекта. Всички те са изложени в сградата на Съюза на архитектите и могат да бъдат разгледани от всеки желаещ в работно време на деня.

Досегашните участници ще могат да променят, развият или предложат изцяло нов проект през следващите месеци. Ще се търсят и нови такива, включително от чужбина, обясни председателят на "Аз обичам България" Илиян Матеев.

„Решението беше драматично, но и много честно и вероятно ще изненада хората, които ни критикуваха, че конкурсът е предрешен", коментира Матеев.

По думите му конкурсът продължава в същата идейна фаза, като се разширява заданието и в него няма да бъде вписано задължително, че скулптурата на Апостола трябва да бъде с височина минимум 100 метра, което може би донякъде стряска желаещите.

Журито е взело своето решение, без да познава авторите на проектите, като Матеев им благодари, че не са направили компромис с огромните очаквания и отговорности, с които е натоварена идеята.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.