Биянка Лебан, Рим
По случай 1150-годишнината от началото на великото дело на светите братя Кирил и Методий – символи на духовното единство на християните и покровители на Европа, в престижния музей в Рим “ Ара Пачис” /Олтарът на мира, където е погребан император Август/, вчера бе открита изложба, под надслов „Отвъд времето”.
Тя е посветена на приноса на солунските братя Кирил и Методий за духовното и културно обединение на европейските народи от Изтока и Запада на основата на християнските ценности. Нещо повече - „Отвъд времето“ е послание към днешните поколения за обновление на Европа чрез диалог и дълбоко зачитане на свободата и уникалното културно наследство на всички европейски народи.
Част от представителната изложба са две изключителни по своята художествена стойност творби на световно известните художнички Маруся и Таня Калимерови - инсталациите “ Пътят на надеждата” и “Огънят на надеждата”.
“Огънят на надеждата”, Таня Калимерова
Те са посветени на една от най-светлите и вълнуващи страници в българската история - делото на солунските братя Кирил и Методий. Създатели на славянската азбука на основата на българския език, те са направили достояние на всички славянски народи тайнствените слова на светите църковни писания, превеждайки стотици страници от старогръцки на славянски език. Поставили в центъра на святото си дело две големи теми - свободата и единството на Християнския свят, те стават пиедестала, на който славянските учители са ръкоположени като личности, които се радват на почитта, обичта и опованието на всички вярващи християни.
В пълен синхрон с тези общочовешки представи е и изкуството, което правят сестри Калимерови. Техните творби са израз на непреходността и светлината в християнската духовност през вековете. Специфичната художествена стилистика - тънки нишки, отцветени в нюансите на слънцето, преплетени с особено изящество, символизират тесните и опасни пътеки, по които двамата братя повеждат славянските народи от Изток и Запад към духовно единение на основата на споделените християнски ценности.
"Пътят на надеждата", Маруся Калимерова
Честването на знаменателното събитие е съпътствано от научна конференция, на която авторитетни български е световни учени – историци, културолози, езиковеди, духовници и журналисти, представят изследванията си, свързани с делото на светите братя Кирил и Методи. В нея със свои експозета участват проф.Кирил Топалов, литературовед от Софийския университет „Св. Кл. Охридски“; Клаудио Strinati, историк и критик, Msgr. Gianfranco Colzani, доцент при Папския университет; Richard Cemus, професор в „Института за ориенталистика“ към Папската институция; Красимир Stantche, професор по славянски филологии в университета „Roma Tre“; Sergio Rinaldi Tufi, бивш директор на „Института по археология“ към университета в Урбино; отец Йoaн Виктор Франц Хаджиев, свещеник от Кармелитанския орден; Анжела Ambrogetti, журналист – Ватикана; Марко Ансалдо, журналист - Ватикана и специален пратеник на в. „Република“.
Следете с Фактор
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
- 21:23, 23 Ноември, 2024
Орбан: На 12 декември вътрешните министри на ЕС ще подкрепят София и Букурещ за Шенген
- 20:50, 23 Ноември, 2024
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.