19 Май, 2026

​По искане на банатски българи Румъния обяви 24 май за Ден на българския език

​По искане на банатски българи Румъния обяви 24 май за Ден на българския език

24 май се обявява за Ден на българския език в Румъния. Това гласи закон, приет от парламента на северната ни съседка и обнародван на 6 май т.г., съобщава православната медия Двери.бг.

Първоначален тласък на идеята дават банатските българи. Депутатът в румънския парламент Николай Миркович, внася още през 2014 г. предложение 24 май да се чества като Ден на българския език в Румъния.

Първото честване на Деня на българския език в Румъния ще съвпадне с отбелязването на 150-тата годишнина от създаването на банатския български правопис от учителя Йозо Рил.

Банатски българи, живеещи на територията на Румъния, Сърбия и България ще се съберат във Винга, Румъния, където за пръв път се определят правилата на писане на втория вариант на книжовния български език.

Сподели:

Коментари (0)

Петият Парад на България в Чикаго отново обедини за 24 май

Петият Парад на България в Чикаго отново обедини за 24 май

Празникът започна с шествие на български училища, културни организации, фолклорни състави и танцови клубове

Украинец, работил по финалното изпълнение на Дара, отговори на Киркоров

Украинец, работил по финалното изпълнение на Дара, отговори на Киркоров

"България е една от малкото страни, в които най-вероятно му е разрешено да влиза и където ще има възможност да дойде на своя „любим конкурс“, добави украинецът

Тео Ушев: Дара е Дар за България 

Тео Ушев: Дара е Дар за България 

"Смехът и енергията на това момиче е точно това, от което България толкова много се нуждае днес", пише той