28 Ноември, 2024

​50-годишен юбилей събира звездите на балета във Варна

​50-годишен юбилей събира звездите на балета във Варна

Михаил Баришников, Наталия Бессмертнова, Владимир Василиев, Наталия Макарова, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Аньес Льотестю, Йоко Моришита - това са само част от звездните имена в балета, чиято кариера се свързва с Варна и по-точно с Международния балетен конкурс във Варна (IBC).

Френската преса дори пише, че “всеки танцьор, който се върне с награда от Варна има вече осигурен просперитет в професионалния балет. Дори и тези, които не получат отличия, след завръщането си от Варна вече са значително по- известни”.

За участие в Международния балетен конкурс - Варна, който тази година отбелязва половинвековен юбилей и е под патронажа на на вицепрезидента Маргарита Попова и почетния патронаж на ЮНЕСКО и на генералния директор на световната организация Ирина Бокова, са се записали 129 балетисти от 30 страни. Конкурсът ще се състои от 15 до 30 юли в Летния театър на морския град.

В журито на 26-ото поред издание на конкурса са знаменити балетни деятели от цял свят. Председател е проф. Владимир Василиев от Русия, единствен носител на Голямата награда от балетния конкурс на Варна в цялата му история. Сред членовете на журито са примабалерината Йоко Моришита от Япония, носител на злато и сребро от Варна, Аурора Бош от Куба, Максимилиано Гера от Аржентина, професор Сюо Сухуо от Китай, доц. Бисер Деянов, носител на две първи награди от Варна - през 1968 и 1974 г.

Страната ни е представена в журито и от проф. Петър Луканов - хореограф, примите акад. Красимира Колдамова - лауреат на първия конкурс във Варна през 1964 г., и Сара-Нора Кръстева, директор на балета на Софийската опера.

Международният балетен конкурс - Варна, тази година е посветен на маестро Емил Димитров, негов основател и ключова фигура за успеха и просъществуването му, отбелязват организаторите.

По традиция балетният конкурс ще завърши с галаконцерт "Среща на поколенията" с участието на бивши лауреати на Варненския конкурс. На 30 юли в Летния театър на Варна зрителите ще се насладят на изпълненията на Максимилиано Гера, Роландо Сарабия, Бруклин Мак, Уитни Дженсън и Матиас Дингман.

Международният балетен конкурс-Варна е създаден през 1964 г. Той е първото в света професионално международно балетно състезание.

По този повод световноизвестният френски балетмайстор Серж Лифар казва: “Варненският конкурс е уникално събитие в историята на балета, събитие с огромно значение."

Още с първото си провеждане конкурсът регистрира впечатляващ успех и като художествени постижения, и като организация. Паметни остават високо компетентният състав на международното жури под председателството на балерината на XX-ти век Галина Уланова, а също и незабравимият танц на Владимир Василиев, единственият носител на Голямата награда на Варна.

В следващите години по примера на Варна са учредени анлогични прояви в Москва, Санкт Петербург и Перм в Русия, Джаксън и Ню Йорк в САЩ, Осака и Нагоя в Япония, Париж и Улгат във Франция, в Хелзинки, Шанхай, Будапеща, Сеул, Лозана, Люксембург, Киев и др. Варненският балетен конкурс, наречен от световната журналистика “Варненска балетна Олимпиада”, обаче запази своя най-висок престиж и най-широка популярност.

В течение на 50 години, неговите 25 издания са регистрирани с най-голям брой състезатели - над 2 500 танцьори от 40 страни.  

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"