Изследователи от Австрийския археологически институт към Австрийската академия на науките откриха раннохристиянска базилика в Аквилея, Италия.
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма, съобщава Interesting Engineering.
Основана през 181 г. пр.н.е. като римска военна колония, Аквилея е била стратегически разположена в крайната точка на Кехлибарения път и по маршрута към провинция Норикум, днешна Австрия. През 1998 г. ЮНЕСКО обявява Аквилея за обект на световното наследство.
Археолозите са провели задълбочени изследвания в район западно от Аквилея, близо до Виа Анния, които включват геофизични измервания и геоархеологически сондажи. Резултатът е откриването на църковна сграда от IV век, която с времето е била разширена до трикорабна базилика с трансепт.
Археологът Щефан Грох коментира:
„Тази базилика е първата голяма сграда, открита след десетилетия на интензивни археологически проучвания в Аквилея. Архитектурата ѝ показва забележителни паралели с Източната Римска империя, които могат да бъдат открити в Египет, Турция и Балканите.“
Смята се, че базиликата е била разширена до внушителна сграда с три апсиди през първата половина на VI век при император Юстиниан I.
Грох споделя, че базилики с трансепти и апсиди могат да се намерят из цялата Източна Римска империя – от Египет до Близкия изток, включително Витлеем, Ликийското крайбрежие в югозападна Турция и Балканите, като например в Дуръс, Албания, а сега и в района на Горна Адриатика.
Символ на властта и вярата
Посочва се, че базиликата вероятно е служила не само като религиозна сграда, но и като символ на завоеванието на Горна Италия от Юстиниан I. Сградата, ориентирана на югоизток към Константинопол и Йерусалим, се разглежда като отговор на изгонването на арианските готи.
Преди около 1500 години град Аквилея е бил един от най-известните градове в Италия. Основан като военен лагер през 181 г. пр.н.е., градът е разположен стратегически близо до крайбрежието и по пътя към провинция Норикум в съвременна Австрия.
Според доклада базиликата може да е била построена за възстановяване на католическата вяра в район, попаднал под влиянието на християнски еретици. Въпреки това, градът никога не възстановява богатството си след разграбването от печално известния Атила, но по някакъв начин успява да оцелее до наши дни.
Други находки
В доклада на Ancient Origins се споменава друга базилика, построена през IV век.
„Сегашната фасада на тази сграда всъщност е построена през XI век, което я е спасило от унищожение от завоевателите, които обсадили Аквилея и вероятно повредили сестринската ѝ базилика през втората половина на VI век.“
Говорейки за сградата, Грох отбелязва, че влиянието на тези древни геополитически строителни мерки се е разпространило дори в региона. Това се доказва от епископската църква Теурния в село Свети Петър в Холце, Австрия. Тази църква, реконструирана през VI век, е построена по същия план като новата базилика в Аквилея.
Новини от археологията
Археолози в Турция са открили рядък християнски медальон от V век, на който е изобразен цар Соломон, яздещ кон и пронизващ дявола с копие. Това е единственият такъв медальон, открит в Анатолия – регион, който обхваща голяма част от съвременна Турция.
Още от Арт Фактор
Honda NSX: Симфония от инженерни иновации и легендарна спортна наследственост
Honda NSX е не просто автомобил, а истинска легенда, която преобърна представите за спортните коли със своите иновации и съвършен инженеринг. Създаден под ръководството на Шигеру Уехара и с личния принос на Айртон Сена, този модел остава символ на японското съвършенство и вдъхновение за автомобилната индустрия.
Захари Карабашлиев взе отличие за Автор на десетилетието в Столична библиотека
Според писателя, в днешния свят на бързи, шарени и пъстри новини, и особено фалшиви, библиотеката е един оазис, в който е събраната човешка хуманност, мъдрост и спокойствие
Много хора разгледаха старобългарските писмени паметници - Енински ръкопис и Аргиров триод
И двете книжнини са написани на кирилицата на Св. Климент Охридски, с елементи на глаголицата на братята Св.Св. Кирил и Методи