27 Ноември, 2024

БНТ се прощава с Чочо със скандалния филм “Граница”

БНТ се прощава с Чочо със скандалния филм “Граница”

 

Премиерата на "Граница" е на 4 февруари 1994 година. Любов с козичка, войнишки секс с глухоняма циганка, насилие и грубости шокират и скандализират аудиторията. Така той става единственият филм, за който е направен опит да бъде забранено излъчването му по БНТ вече в демократично време.

Действието се развива в малка погранична застава в социалистическото безвремие. Граничарите, командвани свирепо от Капитана (в ролята Наум Шопов), са длъжни уставно да изпълняват заповедите му, превръщайки се в жертви на Системата. Войниците имат два избора: да станат герои и да заслужат домашен отпуск, като убиват бягащите през границата хора, или да станат предатели, като не спазват железните правила на Системата и не стрелят по "нарушителите" на границата.

Публиката трудно приема разрушаването на мита за романтичната войнишка служба и предизвиква остри дискусии и спорове. Бесни са и военните, които се опитват да стопират лентата. Въпреки това филмът получава наградата за дебют от филмовия фестивал "Златната роза" през 1994 година. 

Героят на Чочо Попйорданов Попа е отличник на заставата, който се бори с Красавеца (Мариян Вълев) за ласките на една малка глухоняма циганка. За участието си в "Граница" Чочо е награден със "Златен Баяр" в Белгия за най-добра мъжка роля. Приза в столицата Брюксел му връчва френският артистичен колос Ален Делон.

 

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"