Дядовден се празнува веднага след Бабинден и е създаден преди повече от половин век от двама кореняци от Черешово - Дамян Хаджийски и Милчо Станчев. Тази година черешовчани издигнаха и нов лозунг - през 2014 г. Дядовден в Брюксел, тъй като смятат, че техният празник е единствен за цяла Европа, съобщава БГНЕС.
За поредна година за председател на клуба на дядовците бе избран 70-годишният Марин Ангелов, който има двама внука. Според кметския наместник Сидер Златев определящото при избора не е възрастта на дядото, а качествата му. "Задължително трябва да е весел и добродушен и да се отнася със закачки към бабите", казва Златев. Самият Марин Ангелов обяснява, че семейството му се е готвило два дни, за да посрещне гостите. "Лесно е да си дядо, щом има ядене и пиене и хората се забавляват", казва с усмивка черешовчанинът.
Както изисква ритуалът, дядото в народна носия посрещна празничното шествие, което пристигна в дома му с жива музика. Баба Иванка поигра пред къщата, след което всички вдигнаха наздравица с дядо Марин. Той бе пренесен на ръце до каручката, теглена от магаре, която го отведе заедно с 8-годишния му внук Мартин до селската чешма. Там той бе окъпан за здраве, преди да пристигне с шествието на площада, където бе посрещнат хляб и сол.
От няколко години в честването на Дядовден участват и жените, тъй като мъжете признават, че не могат без нежните си половинки. Традицията за издръжливост на пиене, която върви ръка за ръка с Дядовден, бе спазена и този път. За да проверят силите си, мъжете трябваше да изрекат скоропоговорката "Сухо шише се суши на шосе" три пъти , без да сбъркат.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.