27 Ноември, 2024

Дворец на Омуртаг възкръсна край Силистра

Дворец на Омуртаг възкръсна край Силистра

Дворецът на владетеля е открит от директора на музея в Силистра проф. д.и.н. Георги Атанасов.

Причината ученият да е сигурен, че става дума за двореца на владетеля е надпис, изписан на гръцки език върху колона, която е напълно идентична с тази от храма „Св. Четиридесет мъченици“ в Търново, пише Стандарт.

Текстът върху нея гласи „Ювиги хан Омуртаг“ (целият надпис прочетете по-долу).

Именно надписът от търновската църква, разчетен, през 70-те години на миналия век от Веселин Бешевлиев, определя местонахождението на двореца на Омуртаг като близко до Дунав. Недостатъчните указания за мястото обаче дълго време спъват напредъка на археолозите.

Освен колоната дворецът изобилства и с други надписи и текстове, доказващи тезата на Атанасов.

Според професора архитектурата на паметника съвпада напълно с тази на ханския дворец в първата българска столица Плиска –

обитаван от предшествениците на Омуртаг Аспарух, Тервел и Крум. Има обаче една съществена разлика – край Силистра Омуртаговото селище е далеч по-укрепено. Край него археолозите са намерили останки от 14-метрови стени, подсилени с нагъсто разположени издадени кули, от които нападатели са били подлагани на кръстосан обстрел.

Капището във вътрешността на обекта е второто по големина след това в Плиска.

По време на разкопките екипът на проф. Атанасов е открил и патриаршеския дворец, за който се знаеше, че е в близост до Дръстър (дн. Силистра).

Според историците през Х век българските патриарси са ръководели църквата ни именно от този район.

Доказателството, че тъкмо обектът на проф. Атанасов е патриаршеският дворец, са открити миниатюрни сребърни икони, върху които са изобразени архангели със символи на царската власт в ръце. Патриаршеският дворец губи функциите си през 971 г., когато Дръстър е превзет от византийския император Йоан Цимисхий, а последният тамошен патриарх, Дамян, е пленен.

Самият дворец, вдигнат от Омуртаг, обаче е запазил военните си функции и след като България пада под византийска власт. Счита се, че е унищожен през XI век, най-вероятно от нахлуващите в империята печенеги и узи.

Преводът на целия Търновски надпис на хан Омуртаг, направен от Бешевлиев, гласи:

Кан ювиги Омуртаг, обитавайки в стария си дом, направи преславен дом на Дунав и по средата на двата всеславни дома, като измерих (разстоянието), направих на средата могила и от самата среда на могилата до стария ми дворец има 20 000 разтега и до Дунав има 20 000 разтега. Самата могила е всеславна и след като измериха земята, направих този надпис. Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Омуртаг, кан ювиги. Нека Бог да го удостои да преживее сто години.

 

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"