„Родена във въздуха" е документален проект, посветен на непопулярната и до днес тема за репресиите и последователната асимилация на коренното българско население, живеещо в Северна Гърция.
Негови автори са Цветан Томчев и Максим Караджов, а премиерата на лентата ще бъде на 1 декември от 19.00 ч. в Дома на киното в столицата, информира „Болгари.нет“. В него те изразяват гражданската си позиция на хора, които от години следят проявите на дискриминация на етническа основа в Гърция.
Филмът представя тъжната история на наши предци, които са нямали право да носят български имена, да говорят своя роден език, да пеят на български песните си. Живеят в страх и пълна невъзможност да разкриват своята идентичност. Провежданият от Атина през целия ХХ век до днес „Възродителният процес” обаче остава невидим за официалната политика на България.
Основен герой на филма „Родена във въздуха” е народната певица Любка Рондова, родом от с. Шестево, Костурско. През Гражданската война в Гърция (1946-1949 г.) 10-годишната Любка е прогонена в чужбина без родителите си заедно с 28 хиляди деца, повечето българчета.
След близо 60 години тя, заедно с авторите на филма, се завръща в родната си къща. Очаква я кошмарната реалност на обезлюдените български села в Костурско и страхът у малцината ѝ връстници, останали там с погърчени имена.
Филмът е заснет с дарения от родолюбиви българи и разпространението му цели набирането на средства за заснемане на нова продукция за дискриминацията на сънародниците ни.
Гости на премиерата ще бъдат народния певец Илия Луков, журналистката Силвия Трендафилова и историка Спас Ташев.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.