24 Ноември, 2024

Фотоизложба в Бургас връща спомена за маестро Емил Чакъров

Фотоизложба в Бургас връща спомена за маестро Емил Чакъров

Емил Чакъров

Поводът е 70 години от рождението на изтъкнатия диригент

Пред Културен център "Морско казино" е подредена фотоизложба, която връща спомена за бургаската културна емблема Емил Чакъров, съобщават от Община Бургас. Тя може да бъде разгледана в дните от 2 до 31 юли 2018 г. Експозицията е част от поредицата събития, посветени на 70 години от рождението на изтъкнатия диригент.

Емил Чакъров е роден е през 1948 г. в Бургас. Завършва Музикалното училище в София като цигулар в класа на Петър Арнаудов. Когато е на 15, той започва да изучава дирижиране в Софийската консерватория и осем години по-късно е най-младият лауреат на конкурса по дирижиране "Херберт фон Караян" в Берлин. Впоследствие става негов асистент в оперните продукции в Залцбург и Берлин.

Емил Чакъров е дирижирал Берлинската филхармония, Бостънския симфоничен оркестър, Израелската филхармония, Френския национален оркестър, Лондонския симфоничен оркестър, Оркестъра на Лос Анжелис, Оркестър Tonhalle, Цюрих и Чешкия филхармоничен оркестър. Дирижира редовно в продължение на много години Ленинградската филхармония в самия Ленинград, осъществявайки с нейните музиканти многобройни записи и турнета в Германия, Австрия и Италия.

През 1986 г. основава Новогодишния музикален фестивал в София, който се провежда ежегодно с участието на артисти с международна слава. В този период той дирижира Софийския фестивален оркестър, основан също по негова идея.

(Dir.bg)

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.