24 Ноември, 2024

Гласят дядо Николай за лозар на Трифон Зарезан

Гласят дядо Николай за лозар на Трифон Зарезан

Под зоркото око на винарите от Пловдивския край владиката ще зареже лозята, за да е плодовита годината и ще благослови гроздето, за да е руйно виното, приготвено от него. 

Веднага след литургията с литийно шествие с иконата на мъченика Трифон дядо Николай ще отведе миряните в двора на митрополитския комплекс „Света великомъченица Марина", за да извършат ритуалното зарязване на лозята. Там ще свирят гайди и ще има постна трапеза, така както повелят българските традиции.

Свети Трифон е един от най-обичаните православни светци. Той е раннохристиянски мъченик. Но славата му на покровител на земеделието и на винарството датира от 11 века насам, откакто са известни чудесата, които е сторил. За тях четем в Константинополския синаксар.

Макар че Трифон приживе можел да лекува, едва когато починал признали неговото застъпничество. Описали го като безсребърник, който отглеждал гъски и имал градини - оттам започнали да отправят молитви към него за благословение на земеделската продукция и лозята, както и за прогонване на бесове.

Главата на свети Трифон е в манастира Ксенофонт, на Света Гора, където има килия, посветена на мъченика. Негови мощи има в почти всеки български православен храм.

На иконата свети Трифон държи кръст в дясната ръка като всички мъченици, а в лявата - сърп, селскостопанско сечиво, използвано от лозарите още през средните векове. Понеже бил млад, когато загинал за вярата, често на младите монаси дават името Трифон.

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.