24 Ноември, 2024

Голямото завръщане на София Лорен в Кан

Голямото завръщане на София Лорен в Кан

Най-малко две филмови легенди ще събере тазгодишното издание на Международният кинофестивал в Кан. Настроен на италианска вълна, след като избраха за лице на официалния афиш Марчело Мастрояни, за почетен гост на 67-ото издание на престижния фест организаторите поканиха неостаряващата световна кинозвезда София Лорен.

Кан винаги е обичал Италия, отбелязват световни медии. През 1949 г. Кроазет откри Силвана Мангано, Джина Лолобриджида и София Лорен. През 1961-а журито отсъди, че София Лорен не само е красива, но и най-добрата актриса. Тогава тя получи наградата за най-добра женска роля за изпълнението си в "Чочарка", припомня "Фигаро".

След няколко дни 79-годишната Лорен ще изкачи отново стъпалата. Организаторите на фестивала решиха да я поканят за почетен гост на селекцията "Кан класик", която ще представи 21 филма. Освен това София Лорен ще има възможността да подкрепи сина си Едуардо Понти, чийто нов филм с нейно участие - "Човешкият глас", ще бъде показан в Кан. Лентата е адаптация по прочутата едноименна творба на Жан Кокто.

Ръководството на фестивала организира тази година множество почести. 30-ата годишнина на филма "Париж, Тексас" на Вим Вендерс, "Златна палма" през 1984 г., ще бъде отбелязана подобаващо. Кан не е забравил и един от най-талантливите режисьори от Новата вълна - Франсоа Трюфо, който също почина преди 30 г. В негова памет ще бъде показан филмът му "Последното метро".

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.