Това е най-голямата колективна находка от монети, откривана във външния град на Преслав от XII-XIII век, коментират специалистите.
Съкровището е намерено край известния манастир на ичиргу-боила Мостич, смятан за дясна ръка на царете Симеон и Петър и нещо като техен пръв министър. На уникалната находка попаднали археолози, с ръководител проф.Попконстантинов, който преди две години откри частици от мощите на Йоан Предтеча край Созопол.
По думите на професора монетите са сечени от византийските императори Исак II Ангел (1185-1195) и Алексий III Ангел (1195-1203). Служели са за ежедневна размяна и личи, че са дълго употребявани. Специалистите заедно със своите 24 помагачи от местното население, които са станали половин историци, още гадаят на кого е принадлежало имането.
Те пазят тайната на един човек отпреди 900 години. Не знаем още кой, обяснява проф. Попконстантинов.
XII-XIII век е период на стабилизиране на Второто българско царство, когато атаките на византийски императори са една след друга. Възможно е византийска аристокрация, установена в Преслав, да е чувствала несигурност и притежателят да е скрил парите си, да е забягнал с намерението после да се завърне. Археолозите са склонни да обясняват находките от монети по-често с военни действия. Възможни са обаче и битови причини, и това да са пари за "черни дни".
Манастирът, в който е препогребан ичиргу-боилът Мостич, е открит и изследван през 1952 г. от проф. Станчо Ваклинов. Точно 60 г. по-късно проф. Попконстантинов обяви, че посвещава откритието на своя учител Ваклинов, който непрестанно повтарял на студентите си: "Ако откриете нещо, сте късметлии и означава, че птичето каца на рамото ви. Ако втори път направите откритие, значи птичето се е върнало".
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"