Те работят едновременно по разкриването на два антични храма, като за единия се предполага, че е посветен на Посейдон, а другия – на Приап. Новината за находката съобщи Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, предаде Фокус.
По думите му - в Созопол продължават археологическите разкопки пред крепостната стена на града, където през лятото беше открит входът на града, с голям фрагмент от крепостните стени, две бойни кули и манастирът „Св. Николай Чудотворец”.
„В ляво от манастира сега археолозите откриват антични храмове, запазени на около 2 метра височина. Единият от тях очевидно е на бог Посейдон, за това свидетелстват намерена вотивна каменна плоча с изображение на Посейдон. От втория храм е запазен великолепно, до последното камъче, неговият олтар, изграден от добре обработени квадри от бял варовик, споени с железни скоби и олово.
Една неочаквана находка разкри на кой бог е посветен този храм – на бога на плодородието и чувствените наслади – Приап. Приап е бил известен с това, че е имал много голям полов член и той е бил в непрекъснато възбудено състояние. Именно това откриха археолозите – един керамичен, отлично изработен мъжки полов член, с надпис на старогръцки език – „на Приап”. Това очевидно е също вотивен дар на древен грък, който вероятно е страдал от някакви полови смущения. В такива случаи, се е отивало до храма на бога Приап, и е оставян мотив с формата на болния член, с надежда, че човекът ще оздравее. Да се надяваме, че точно така е станало”, каза Божидар Димитров.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"