24 Ноември, 2024

Ловеч настръхна - преобразяват пак моста на Кольо Фичето

Ловеч настръхна - преобразяват пак моста на Кольо Фичето

Проект за преустройство и рехабилитация на Покрития мост, известен като "Моста на Кольо Фичето", ще бъде реализиран от община Ловеч в следващите няколко години.

Реконструкцията но обекта, който е исторически архитектурен паметник, е включена в един проект с ремонта на площад „Тодор Кирков“, централната градска част и сградата на Младежкия дом в общината. Подготвилите предложението - архитекти са Емилия Христова и Сергей Денчев, предвиждат сегашната дървена облицовка на моста да бъде премахната и на нейно място да се върне предишният бял вид на постройката от преди 1981 година. 

Първото сведение за съществуването на покрит мост в Ловеч е на френския пътешественик Ами Буе от 1838 г., последвано от впечатленията на Феликс Каниц от 1871 г. при посещението си в града. И двата моста тогава са били отнесени от р. Осъм. След тях идва Кольо Фичето и построява своя Покрит мост.

Той се запечатва в народната памет, след като целият строеж е осъществен благодарение на жителите на града, които даряват материали, пари и труд. 

Мостът е изграден върху 5 каменни основи от пясъчник от близкото с. Радювене, които са украсени с различни фигури на животни и др. скулптури. Покритата част на моста е изградена изцяло от дърво, с дървени клинове за сглобките, без да се ползва метал. Вътрешността му е била разделена на 64 помещения за дюкянчета.

Мостът на Фичето обаче е унищожен напълно при пожар на 3 август 1925 г. С това се слага край на оригиналния облик на постройката, останала от известния български строител. 

През 1981 г. възниква идеята за връщането на "оригиналния" облик на моста от времето на Кольо Фичето. Извършва се реконструкция, която може да се види и до днес. Общото с делото на Фичето обаче е малко.

Въпреки това Покритият мост в Ловеч е символ на града и един от малкото подобни в Европа, а местоположението и традициите го правят особено значим за ловенчани. Затова настроенията на гражданите спрямо реконструкцията му са смесени, става ясно от сайта "Ловеч медиа". Даже има започната петиция "Да запазим символа Покрит мост", събрала до момента 1980 гласа. Част от критиките са, че общината иска да разруши автентичния вид на уникалното за Балканите здание и да съсипе "Моста на Кольо Фичето".

По този повод остър постинг качи на страницата си в във Фейсбук политологът Огнян Минчев. Ето какво написа той: "Ловеч е тъжен пример за напълно съсипан град. Населението е спаднало до почти 15 000 (местни хора твърдят, че е дори под 12 000), за останалите в града жители работа няма, а наличната икономика е в ръцете на шепа свързани с местната власт хора. "Крепост" на БСП, напоследък в "братска дружба" с ДПС, Ловеч драматично изостава от съседните градове - Габрово, Търново, Плевен, Троян... Представете си България, която от 25 години е управлявана само от БСП и ДПС... Сега искат да премахнат и "Покрития мост" на Кольо Фичето. Е защо? Какво им пречи?" пита в края на коментара си политологът. 

Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.