28 Ноември, 2024

Лувърът се усъмни в картина на Леонардо да Винчи

Лувърът се усъмни в картина на Леонардо да Винчи

Леонардо да Винчи

Най-скъпата картина в света няма да бъде включена в юбилейната изложба с творби на ренесансовия гений

Лувърът отказа да включи най-скъпата картина в света в голямата си изложба с творби на Леонардо да Винчи повод 500 години от смъртта на ренесансовия гений. Експертите на най-известния музей в света смятат, че Леонардо не е рисувал “Салватор мунди” (“Спасителят на света”) и платното може да участва в юбилейната експозиция само ако под него пише, че е изработено в ателието на Леонарно, а не, че той е автор на картината. На нея Иисус  е изобразен в ренесансова роба, давайки благословия с дясната си ръка и държейки кристално кълбо в лявата.

Светът прикова погледите си в нея на 15 ноември 2017 г., когато на търг в "Кристи‘с" принцът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман брои рекордните 450 млн. долара, правейки “Салватор мунди” най-скъпата картина в света. Целта тогава беше тя да стане част от изложба в “Лувъра Абу Даби”, но събитието беше отложено.

Съмненията, че Леонарно е авторът на картината с лика на Исус обаче започнат още през 2005 г.
Тогава “Салватор мунди” е закупена от двама американски търговци на антики за 1,175 долара. След дълги спорове най-известните реставратори и изкуствоведи се произнесоха, че четката е държал лично Леонардо. Решението бе историческо, защото съществуват още около 20 други версии на картината, направени от ученици и последователи на Леонардо. И тогава се смяташе, че оригиналът най-после е намерен.
През 2011 г. картината бе включена в изложба на Националната галерия в Лондон, с което бе окончателно легитимирана като творба на флорентинеца.

При закупуването й от саудитския принц Мохамед бин Салман спорът за авторството отново избухна. "Дейли мейл" публикува снимки, доказващи, че някой е "изгладил" робата на Исус. Според фотосите картината е дорисувана в периода между излагането й в Националната галерия в Лондон през 2011 г. и аукциона на "Кристи‘с" през ноември 2017 г.

Промените са в гънките на робата на лявото рамо на Христос, които се виждат през 2011-а и отсъстват през 2017-а. Накрая говорител на "Кристи‘с" потвърди, че Диана Модестини, първоначалният реставратор на картината, е работила отново върху нея преди продажбата й.

Сега автентичността на платното отново е поставена под въпрос. Историкът Бен Луис твърди, че ако се докаже, че картината не е нарисувана лично от Леонардо, а от негови ученици, нейната цена ще падне до около 1,5 млн. долара. Така Лувърът, който притежава най-голямата колекция от творби на италианския художник, засега отказва да включи в изложбата “Салватор Мунди”.

da_vinchi1.jpg

Картината "Салватор мунди"
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"