Официалното откриване на изложбата е на 25 октомври от президентът Росен Плевнелиев, министърът на културата Вежди Рашидов и министърът по европейските въпроси на Франция Бернар Казньов. Официални гости на събитието, ще бъдат министрите на културата от Югоизточна Европа, на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова и на посланика на Франция Филип Отие.
141 произведения от колекциите на престижния парижки музей "Пти Пале" (petitpalais.paris.fr) ще бъдат показани на българските ценители на изкуство в уникална изложба, под надслов “Париж 1900” в Националната галерия за чуждестранно изкуство (НГЧИ).
Това е най-голямата колекция на чуждестранно изкуство, показвана у нас и е едно от най-престижните културни събития, организирани от Франция в България след гостуването на пълната колекция скулптури на Едгар Дега (2010-2011) и Архивите на Планетата от Музея "Aлбер-Кан" (2011-2012).
Колекцията на “Пти Пале” ще бъде експонирана в седем зали заедно с произведения, които се съхраняват в българската Национална галерия.
Сред избраните експонати в изложбата са републиканските произведения на Aлфред Рол и Анри Леви, картини на Ернест Рену, обезсмъртяващи Париж от времето на Бел Епок, Пиер-Огюст Реноар, Шарл Жирон и Антонио Ла Гандара изобразяващи "Парижанката", и скулптурите на Антоан Бурдел и Огюст Роден, които пресъздават жените "от края на века".
Парижките спектакли са пресътворени в творби на Фернан Пеле, Леон Комер с неговия известен "Пиеро", великолепният портрет на Сара Бернар, обезсмъртена от Жорж Клерен.
Приложното изкуство - изящни предмети във всекидневието - е илюстрирано с каната "Опиянение" от Александър Шарпантие, със сервиз за вино от Жан Бафие, с известния стол с подлакътници от Ектор Гимар и дръжката на бастун от Франсоа-Рюпер Карабен.
Жан Кариес, Пиер-Адриен Далпейра и Ернест Шаплен разкриват красотата на художествената керамика, а Виктор Пруве, Емил Дере и Андре Жил разказват за "Възрастите на живота". Рене Лалик и Морис Дени илюстрират "Обновяването на църковното изкуство".
Художниците от групата "Наби", представени от Едуар Вюйар, Морис Дени, Феликс Валотон и Пиер Бонар, са силно повлияни от идеите на Пол Гоген и от нашумелите по онова време японски цветни гравюри. Набистите обожават колорита, опростяват формата, стилизират всекидневието.
Изложбата се допълва с редки и ценни документи, отнасящи се до Световното изложение през 1900 г., както и с картини на големи български художници, участвали на Световното изложение и получили високи отличия. Уредниците от "Пти пале" решиха да включат и произведения от френските колекции на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София.
“Париж 1900” ще бъде отворена за посетители чак до 13 януари 2013 г., когато галерията ще бъде затворена заради строежа на бъдещия голям музей.
Френският институт в България организира допълнителна програма, съпровождаща събитието: Цикъл лекции от изкуствоведите - уредници в Пти пале, организирани от Френския институт в България и Ателиета за деца и юноши, организирани от фондация EasyArt (Станка Желева и Адриан Вела).
Филмът на братя Люмиер "Париж 1900", заснел посетителите на изложението и субтитриран на български език, ще бъде прожектиран в Галерията за чуждестранно изкуство през цялото времетраене на изложбата.
Още от Арт Фактор
Кейт Уинслет дебютира като режисьор със семейна сага за Netflix
Най-интересното име в цялата продукция е Джо Андерс, който е автор на оригиналния сценарий на Goodbye June, който разказва вълнуващата история на братя и сестри, които се сближават покрай трагичен инцидент
"Конклав" спечели четири награди на БАФТА, продължава пътя си към "Оскар"-ите
Три награди на британския кинофестивал получи и лентата на Брейди Корбет „Бруталистът“ - за най-добра мъжка роля, за най-добър саундтрак и за операторско майсторство
Силвия Плат: Ако не пиша, умирам!
НЕБЕСНА ЧИТАНКА