Националният исторически музей издаде един от най-ценните си ръкописни паметници – Боянския псалтир от XIII век.
Ръкописът е открит в началото на 1977 г. при реставрация на Боянската църква. Бил е зазидан в една от стените на църквата, призната за световен културен паметник от ЮНЕСКО, която е филиал на НИМ.
Ръкописът е изписан върху 115 пергаментни листа. Пергаментът е добре обработен, украсата на книгата е семпла, но изискана. Написан е на дребно уставно писмо, с добре обработен почерк на школуван копист. В началото на книгата има добавени девет листа, изписани през XIV век, които допълват липсващ текст.
Книгата е изцяло реставрирана, изработена е нова подвързия, върху кожата на която са залепени запазени фрагменти от оригиналната подвързия.
Изданието е дело на доц., д-р Ивона Карачорова от Института за български език при БАН, която е посветила дълги години на обстойното изследване на ръкописа и особено на езика му. Пълният текст е предаден наборно, публикувани са 20 цветни илюстрации.
Ръкописът е изписан върху 115 пергаментни листа
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.