Община Селчук, Западна Турция, където се смята, че Дева Мария е прекарала последните си дни, планира да построи огромна статуя, посветена на божията Майка по подобие на статуята на Иисус, в Бразилия, съобщават редица турски медии.
Къщата на Богородица, малка каменна постройка в полите на Бюлбюл планина, е популярно място за християнските поклонници от откриването й през 19-ти век. В търсене на начин да увеличат приходите от туризъм, кметът на града Зейнел Бакиси е решил да издигне "прекрасна статуя", изобразяваща свещената фигура. Амбицията му е градът да бъде домакин на международен панаир на туризма през следващата година.
"Автентичната къща на Дева Мария се посещава от 2,5 милиона туристи всяка година, докато тази на Фатима в Португалия се радва на 5 милиона посетители всяка година", казва кметът на Селчук, визирайки мястото, където се смята, че Дева Мария се е яви на три деца през 1917 г., превърнало се в място за поклонение. Затова желанието му е да издигне статуя, толкова прекрасна, колкото тази на Спасителя в Бразилия или на Статуята на Свободата в САЩ. Бакиси добави, че вече са в преговори с инвеститори за финансиране на строителството. Все още не е определено мястото, където да бъде издигнат монумента. То задължително трябва да бъде достатъчно високо в покрайнините на Бюлбюл планина, така че да се вижда отдалеч от посетителите.
Домът на Богородица в Турция е открита през 19 век, след поредица от видения на монахиня Ан Катрин Емерих, доведена от свещеници в Ефес, древно селище в Селчук. Къщата е построена от апостол Йоан за Девата, според Емерих, който по-късно е обявен за блажен от Ватикана. Правоверните католици вярват, че тя е преживяла и Успението – своята смърт – в тази къща, която е на апостолическа възраст. Въпреки, че Ватикана никога открито не признава, че това е жилище на Дева Мария, това място е посетено от трима архиереи през 20-ти век, както и от бившия Папа Бенедикт XVI през 2006 година.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"