На 22 юли от 11:30 часа гражданите и представителите на държавните и културни институции ще отдадат почит пред паметника на Никола Вапцаров – поетът, разстрелян на 23 юли 1942 г.
Никола Йонков Вапцаров живее кратко (1909-1942 г.), но оставя забележително поетично творчество, посветено на социална и хуманна тематика. За жалост приживе е издадена само една негова стихосбирка - „Моторни песни“, излязла през 1940 г., превеждана по-късно на десетки езици.
Признание за големия му талант е присъдената посмъртно през 1949 година престижна международна награда за мир, които да се раздават на изтъкнати радетели и борци за мир срещу войната, учредена на Световните съвети на мира в Париж и Прага. Четири години по-късно, по време на Втория конгрес на мира почетният знак на наградата и грамотата са предадени на майка му Елена Вапцарова.
Черна страница в биографията на поета и историята на България ще остане процесът срещу Вапцаров. Това е една от най-пазените тайни в държавата - засекретен цели 67 години - от 11 септември 1944 до 2012 година.
От "Дело 585/1942 - Никола Йонков Вапцаров" става ясно, че поетът е обвинен в опит за държавен преврат през 1942 г. Осъден е по Закона за защита на държавата.
От документите категорично става ясно, че Вапцаров не е предател, слага се край и на спекулациите, че е македонец.
И до днес разстрелът на поета се приема като най-чистата кръв дадена за една утопична кауза и последвалия 45 г. зловещ тоталитарен режим на БКП.
В памет на големия български поет актьорът Янко Лозанов – уредник в Националния литературен музей, ще изпълни любими на поколения българи творби на Вапцаров – „Писмо“, „Песен за човека“, „История“, „Разстрел“, „Прощално“ и др.
Екипът на Националния литературен музей ще поднесе цветя на някогашното Гарнизонно стрелбище, където е разстрелян Вапцаров. Ще има и специална вечерна програма в памет на твореца.
От 18:30 ч., в къща музей „Н. Й. Вапцаров” на ул. „Ангел Кънчев” № 37 в София, където е бил последният дом на поета, ще бъде направено дарение от проф. Иван Димов на портрет на Никола Вапцаров, рисуван с туш и темпера през 1983 г. по снимка на поета от 1933 г. Жестът на проф. Димов ще дообогати художествената колекция на Вапцаровия музей в София, експонирана по случай 60-годишнината от създаването му. Поетът Любомир Левчев също ще направи дарение от свои книги.
От 19:00 ч. ще бъде прожектиран документалният филм „Ти помниш ли…” с режисьор и сценарист Мая Вапцарова. Посетителите ще имат възможност да се срещнат и да разговарят с наследниците на поета – Никола Борисов Вапцаров, племенник на Вапцаров, както и с най-младия от рода – Никола Николов Вапцаров. Двамата са съставители на книгата „Никола Йонков Вапцаров. Дело 585/1942”, чието второ и допълнено издание предстои да излезе от печат.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.