До решението си колекционерът стигнал, след като общината в Пловдив му отказала съдействие за откриване на частен музей, където да представи културното богатство, което притежава. Костов си харесал стара къща в Пловдив, където да могат да идват посетители. Приходите от билети щял да дели с общината. Кметът Иван Тотев, обаче, не пожелал да се срещне с него, за да обсъдят тази идея.
Димитър Костов смята, че не е редно ценните предмети да стоят в музеите, а трябва да се гледат от българите. Според него в България обаче не се оценява културното ни богатство и затова той е решил да продаде колекцията си в чужбина. Притежава всички необходими сертификати, а оценката на Националния исторически музей за притежаваните от него предмети е за над 10 млн. евро. По негови изчисления той ще спечели много повече от продажбата, отколкото е вложил при колекционерските си дирения.
Сред най-големите ценности на Костов е колекцията от монети на тракийските царе – “Машаланс”, скитско златно съкровище и антични предмети. Ентусиастът е написал и три книги за тракийската история.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.