28 Ноември, 2024

Поклон пред голямата Невена Коканова

Поклон пред голямата Невена Коканова

Една от най-обичаните български актриси на всички времена си отиде на 61 години през 2000 година. Но поколения българи още помнят незабравимите образи в повече от 50 филмови ленти и многобройните награди, с които бе удостоена актрисата.

Звездата на Невена Коканова изгрява през 1957 година с първата й филмова роля- на Ема в лентата "Години за любов".

Необикновеният й чар и одухотвореност са нейната запазена марка в емблематичните роли на Коканова, изиграни в култовите български ленти "Тютюн" (Ирина) по едноименния роман на Димитър Димов и "Крадецът на праскови" (Лиза), екранизация на романа на забележителния Емилиян Станев.

Невена Коканова се е снимала в над 50 филма, но кариерата й започва в средата на 50-те, когато е на 18-годишна възраст.

Изявява се като стажант-актриса в Ямболския театър. Не след дълго започва и кариерата и в киното, като ролите и в ленти като „Крадецът на праскови" и „Тютюн" се помнят от любителите на българското кино и до днес.

Участвала е още в „Инспекторът и нощта", „Карамбол", „С дъх на бадеми" , „Момчето си отива".

Невена Коканова е носител на редица награди - удостоена от Съюза на българските филмови дейци с голямата награда „Златна камера" за значителен принос в българското кино, награда за цялостно творчество и изключителен принос в българската филмова култура, както и с орден «Стара планина» първа степен.

„След тежка операция, когато болният оздравее и един ден тръгне надолу по стълбите, за да си отиде, ми идва да изтичам след него, да го настигна, да го отдръпна настрана и да му кажа: „Ей, ти довчера може да си живял както си знаел, но днес трябва нещо - нещо незначително даже, да промениш. Защото този твой живот не е вече само твой, трябва да бъдеш нещо повече, трябва да бъдеш личност, където и да си, който и да си", е една от най-силните й реплики във филма "Обич".

 

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"