Една от най-обичаните български актриси на всички времена си отиде на 61 години през 2000 година. Но поколения българи още помнят незабравимите образи в повече от 50 филмови ленти и многобройните награди, с които бе удостоена актрисата.
Звездата на Невена Коканова изгрява през 1957 година с първата й филмова роля- на Ема в лентата "Години за любов".
Необикновеният й чар и одухотвореност са нейната запазена марка в емблематичните роли на Коканова, изиграни в култовите български ленти "Тютюн" (Ирина) по едноименния роман на Димитър Димов и "Крадецът на праскови" (Лиза), екранизация на романа на забележителния Емилиян Станев.
Невена Коканова се е снимала в над 50 филма, но кариерата й започва в средата на 50-те, когато е на 18-годишна възраст.
Изявява се като стажант-актриса в Ямболския театър. Не след дълго започва и кариерата и в киното, като ролите и в ленти като „Крадецът на праскови" и „Тютюн" се помнят от любителите на българското кино и до днес.
Участвала е още в „Инспекторът и нощта", „Карамбол", „С дъх на бадеми" , „Момчето си отива".
Невена Коканова е носител на редица награди - удостоена от Съюза на българските филмови дейци с голямата награда „Златна камера" за значителен принос в българското кино, награда за цялостно творчество и изключителен принос в българската филмова култура, както и с орден «Стара планина» първа степен.
„След тежка операция, когато болният оздравее и един ден тръгне надолу по стълбите, за да си отиде, ми идва да изтичам след него, да го настигна, да го отдръпна настрана и да му кажа: „Ей, ти довчера може да си живял както си знаел, но днес трябва нещо - нещо незначително даже, да промениш. Защото този твой живот не е вече само твой, трябва да бъдеш нещо повече, трябва да бъдеш личност, където и да си, който и да си", е една от най-силните й реплики във филма "Обич".
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"