24 Ноември, 2024

Повече от 50 музеи и галерии отварят врати в Европейската нощ на музеите

Повече от 50 музеи и галерии отварят врати в Европейската нощ на музеите

Инициативата се организира в столицата за 15-а поредна година

Повече от 50 галерии и музеи ще участват тази година в Европейската нощ на музеите в София на 18 май, съобщиха организаторите, цитирани от БТА.

Инициативата се организира в столицата за 15-а поредна година. Събитието е инициирано от Френския институт в България, Столичната община и Министерството на културата.

Сред събитията, които са включени в програмата, са изложби, концерти, ателиета, прожекции и разнообразни арт прояви, посветени специално на събитието. Само част от включилите се в Нощта на музеите са Националната галерия - Двореца, Националната галерия - Квадрат 500, Софийската градска художествена галерия, Националния исторически музей, Националния военноисторически музей, Националния археологически институт с музей при БАН, Националния етнографски музей при БАН, Софийския арсенал - Музей за съвременно изкуство, Регионалния исторически музей - София, галериите "Васка Емануилова", "Дечко Узунов", "Средец", "Ракурси", Oborishte 5 и Espace Port.A. Входът на всички тях е свободен.

Европейската нощ на музеите има за цел да насочи общественото внимание към културното наследство и неговото богатство, което може да бъде разгледано в музеите и галериите, и да привлече нова публика. Събитието се отбелязва всяка трета събота на май. Тази година то съвпада с Международния ден на музеите, който се чества всяка година на 18 май.
Сподели:

Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия

Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов

HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)

Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота

Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия

Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.