Унищожаването на Националния институт за паметници на културата ще се превърне в масов грабеж, плячкаджийство и ще бъде унищожено всичко, което познаваме като паметник на културата. Ще бъдат унищожени архитектурни резервати, археология и ще започнат да се създават стотици много бутафории. Това ще се случва дотогава, докогато текат парите от Европа. Това заяви в ефира на БНР проф. Велислав Минеков, който е автор на програмата за култура на Реформаторския блок.
"Държавата се управлява от мафия. Извличането на средства се случва по отношение на българския данъкоплатец в посока на Брюксел и Берлин. Оттам се задават сладки суми от евро по оперативни програми. Те обаче не качват жизнения стандарт на населението, а оправят техните джобове. Целта е да се засили корупцията и да се превърне в традиция. Трагедията е за нас, които ще видим унищожението." категоричен е Минков.
Серия от правителства се опитаха да повлияят по някакъв начин, докато накрая ГЕРБ успяха да унищожат Националния институт за паметници на културата - да уволняват и да го намаляват. От 3000 души, когато е създаден, в момента в Института работят 47 души. Има критики, че той работи твърде бавно и в същото време намаляват персонала, за да може да стане вреден както на околните, така и на самия себе си. Според него Ларгото пред ЦУМ представлява кич и бутафория, а в реставрацията няма как да са вложени 32 млн. лева. Проф. Минеков изрази надежда поне Реформаторският блок да излязат със становище срещу унищожаването на българското културно наследство.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.