Мемоарните книги "Всички ще умрем, а сега наздраве" и "Ура! Най-после и онемях!" на издателство "Жанет 45" на режисьора Рангелов Вълчанов бяха представени в Дома на киното. Премиерата на книгите беше съпроводена и с откриването на изложба "Тайната колекция от картини на Рангел Вълчанов" и биографичен филм за него.
Много приятели, колеги бяха тази гореща вечер в Дома на киното не само, защото Рангел Вълчанов е уникален творец, както го нарече кинокритикът Боряна Матеева, а личност, без която нашият български свят би бил по-сив. Той се надсмя и над болестта и страданието си. Това, наистина е от Господ. А си е един шоп от Кривина, с което, както каза се гордее и един друг шоп - кинокритикът проф. Божидар Манов.
Рангел Вълчанов съвсем заслужено е избран от своите колеги за филмов режисьор номер 1 на България през XX век. Роден е на 12 октомври 1928 г.
Дебютира с филма "На малкия остров" (1958), който и до днес си остава един от ненадминатите шедьоври в българското кино. Това е първият наш филм, който получава международно признание - от кинофестивалите в Прага (втора награда за режисура) и Мелбърн (почетен диплом). Отличия в Сан Франциско, Лос Аламос, Карлови Вари, Москва, Мелбърн и Кан получава и "Слънцето и сянката" (1962).
Следващите филми на Вълчанов (Инспекторът и нощта, 1963; Вълчицата, 1965) са ново доказателство за творческата му смелост при избора на съвременни теми, за оригиналността на художественото му мислене.
От 1970 до 1972 г. работи в тогавашна Чехословакия, където заснема "Лице под маска" и "Шанс".
После отново в България продължава да изненадва с нестандартните си решения, работейки в най-различни жанрови рамки, но без да изневерява на острите социални теми. Рангел Вълчанов се превръща в най-талантливият диагностик на нравствените заболявания на интелигенцията у нас през годините на социализма. Широко известни са неговите творби "Следователят и гората" (1976), "Лачените обувки на незнайния войн" (1979), "За къде пътувате?" (1986), "А сега накъде?" (1989). Много са споровете кой е най-добрият му филм, но той и много от кинаджиите считат шедьовъра на неговия живот изповедалня "Лачените обувки на незнайния воин". С този изключително оригинален филм, наситен с Фелиниевски мотиви, Рангел Вълчанов доказва, че е майстор от световна величина.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"