28 Ноември, 2024

Рангел Вълчанов бил “агент на Господа”

Рангел Вълчанов бил “агент на Господа”

Мемоарните книги "Всички ще умрем, а сега наздраве" и "Ура! Най-после и онемях!" на издателство "Жанет 45" на режисьора Рангелов Вълчанов бяха представени в Дома на киното. Премиерата на книгите беше съпроводена и с откриването на изложба "Тайната колекция от картини на Рангел Вълчанов" и биографичен филм за него.

Много приятели, колеги бяха тази гореща вечер в Дома на киното не само, защото Рангел Вълчанов е уникален творец, както го нарече кинокритикът Боряна Матеева, а личност, без която нашият български свят би бил по-сив. Той се надсмя и над болестта и страданието си. Това, наистина е от Господ. А си е един шоп от Кривина, с което, както каза се гордее и един друг шоп - кинокритикът проф. Божидар Манов.

Рангел Вълчанов съвсем заслужено е избран от своите колеги за филмов режисьор номер 1 на България през XX век. Роден е на 12 октомври 1928 г.

Дебютира с филма "На малкия остров" (1958), който и до днес си остава един от ненадминатите шедьоври в българското кино. Това е първият наш филм, който получава международно признание - от кинофестивалите в Прага (втора награда за режисура) и Мелбърн (почетен диплом). Отличия в Сан Франциско, Лос Аламос, Карлови Вари, Москва, Мелбърн и Кан получава и "Слънцето и сянката" (1962).

Следващите филми на Вълчанов (Инспекторът и нощта, 1963; Вълчицата, 1965) са ново доказателство за творческата му смелост при избора на съвременни теми, за оригиналността на художественото му мислене.

От 1970 до 1972 г. работи в тогавашна Чехословакия, където заснема "Лице под маска" и "Шанс".

После отново в България продължава да изненадва с нестандартните си решения, работейки в най-различни жанрови рамки, но без да изневерява на острите социални теми. Рангел Вълчанов се превръща в най-талантливият диагностик на нравствените заболявания на интелигенцията у нас през годините на социализма. Широко известни са неговите творби "Следователят и гората" (1976), "Лачените обувки на незнайния войн" (1979), "За къде пътувате?" (1986), "А сега накъде?" (1989). Много са споровете кой е най-добрият му филм, но той и много от кинаджиите считат шедьовъра на неговия живот изповедалня "Лачените обувки на незнайния воин". С този изключително оригинален филм, наситен с Фелиниевски мотиви, Рангел Вълчанов доказва, че е майстор от световна величина. 

 
Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"