Културни институти източвали парите на Министерството на културата, използвайки нулеви билети, съобщи "Дарик".
Това стана ясно по време на седмичното събиране на Комисията по култура и медии към НС, на което присъстваха министър Вежди Рашидов и зам.-председателят на парламента Иван Иванов. А обвинението пада върху Пловдивската опера и Сатиричния театър.
„Това са билети без цена, които се предлагат, когато има слаба посещаемост. Ако един зрител си купи билет за 12 лева, му се дава още един билет, който е вместо покана и е 0 лева. След това се отчитат два билета, срещу които се получава субсидия", каза Иванов.
Рашидов също призна, че е запознат с практиката и сам разказа случай, когато са хванали как четири бабички купуват за 2000-3000 лева по 50 билета, регистрират се посетители. Върху това се получават 15 лева субсидия. За билети, купени за 2000-3000 лева - 30 000 лева става субсидията, обясни министърът.
Зам.-министър Банов каза, че е получен сигнал за нарушение в Пловдивската опера, където проверка е разкрила над 2000 "продадени" нулеви билети, като директорът е предложен за административно наказание, същото го чака и управителят на Сатиричния театър в София. В момента проверки има и във Филхармонията, а във Велико Търново не са установени нередности.
„Нашите колеги са интелигентни хора. Когато с тях се говори човешки, можем да влезем в диалог с тях. Има няколко лоста, с които можем да дисциплинираме нещата. Тук-таме малко се е източвала работата. Да не стане като при болниците, колкото наливаш, толкова не стигат", заяви Рашидов.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.