Досиетата на автентично българските продукти вече са изпратени в световната организация.
„Предлагайки новите шест български кандидатури за списъците на ЮНЕСКО, ние правим културното ни наследство видимо за света", подчерта заместник-министърът на културата проф. Мила Сантова, която официално бе представена днес.
Събитието бе открито с изпълнение на певиците от прочутата в цял свят с уникалното си полифонично пеене група на Бистришките баби, които са включени в Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.
Пенев съобщи след вълнуващото изпълнение, че Министерството на културата ще отличи още в близките седмици с най-високото си отличие - наградата „Златен век", художествения ръководител на групата на Бистришките баби - Дина Колева, която има огромни заслуги за популяризирането на уникалното им старинно пеене, определяно от специалисти като уникална полифония на три гласа.
Министър Пенев отбеляза, че по време на посещението в Унгария на президента Росен Плевнелиев, в което и той взе участие, най-силно впечатление на унгарците направил концертът на нашия ансамбъл "Филип Кутев", което показва, че фолклорът и изкуството ни са от малкото добри неща, с които можем да бъдем запомнени.
„Определил съм за мой личен приоритет изготвянето на Национална стратегия за българската култура", посочи още министърът на културата Владимир Пенев. Желанието ми е в най-скоро време да имаме вече вариант на Националната стратегия, който да публикуваме на сайта на Министерството на културата, и да започне общественото обсъждане по нея, допълни министър Пенев. Той обясни, че тази Стратегия е изключително важна и необходима, за да може да се кандидатства за средства по европейски проекти.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.