С решение на Министерския съвет се променят изискванията за притежаване на минимална образователно-квалификационна степен за лица, кандидатстващи за получаване на разрешение за теренно археологическо проучване.
Предлага се лица, които притежават образователно-квалификационна степен магистър по археология или археометрия, след придобитата бакалавърска степен по археология да имат право да кандидатстват за получаване на разрешение. Целта на изменението е само специалисти, притежаващи необходимата квалификация и образование, да кандидатстват и получават разрешение за теренно проучване.
До момента право да кандидатстват за теренни проучвания имаха лица, които имат степен магистър по специалност от професионално направление "История и археология" и най-малко две години професионален опит в извършването на теренни проучвания; лица, които са в договорни отношения с българска културна, научна или университетска институция, дейността на която е свързана с опазване на археологическото наследство; както и лица, препоръчани от хабилитирано лице по съответния профил в археологическата наука в случаите, когато заявителят не е хабилитирано лице.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.