То се води между правозащитната организация "Зелени Балкани" (Greenbalkans.org) и Регионалната инспекция по околната среда и водите-Плевен (RIEW-Pleven.eu).
РИОСВ-Плевен е нарушила Закона за защитените територии, а филмовата компания неправомерно е получила разрешението за снимки в пещерата.
Пещерата е защитена местност и е едно от трите най-важни местообитания на прилепи в Европа. В нея живеят 13 защитени вида, като два от тях са застрашени от изчезване в световен мащаб.
Освен това, двумесечния период, в който филмът е сниман, съвпада с подготовката на прилепите за зимен сън и обезпокояването им е много опасно, обясняват еколозите.
В този контекст РИОСВ-Плевен не е имала основание да позволява филмът да бъде сниман там, нито да позволи строежа на мост, по който да премине цялата техника на продукцията.
Решението по делото на първа инстанция бе произнесено на 22 февруари 2012 г. от Административния съд в Плевен. То бе в полза на екологичната организация.
Решението обаче е било обжалвано, при това с предимно процедурни мотиви: "Зелени Балкани" нямали правен интерес от обжалването, жалбата не била подадена в срок, а така или иначе снимките вече са приключили.
Сега ВАС потвърди решението, което правозащитниците оценяват като малка победа за гражданското общество.
С това дейностите по случая с Деветашката пещера не са приключили, подчертават от "Зелени Балкани" - все още се разглеждат сигналите, изпратени до Европейската комисия и Бернската конвенция.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.