Само ограничен кръг ценители познават българската следа в изкуството на чешкия график Йосиф Питер (1881-1925), който живее и твори в София между 1909 и 1921 година.
Името му е незаслужено забравено, въпреки че в националната галерия се пази богата сбирка от пластичното му наследство - рисунки, акварели, маслени творби, печатна графика, дарени през 1986 година от сина и дъщерята на художника. Те разкриват изключително дарование и висок професионализъм във владеенето на сложните графични техники.
Йосиф Питер идва в България с покана да преподава графични техники в наскоро създаденото Държавно рисувално училище в София и на практика се явява първият академично школуван график у нас. Той е сред първите художници в началото на века, които използват за основен мотив в творчеството си сюжети и теми от стара София, видяна идилично.
Макар тогава в България графиката като форма на изящните изкуства да е все още непопулярна, Йосиф Питер създава от днешна гледна точка впечатляващи в техническото си съвършенство листове, модерни като пластичен език. В началото на ХХ век българското изкуство тепърва прохожда и ролята на Йосиф Питер в образоването на младите български художници е също толкова значима, колкото и на неговите сънародници и колеги Иван Мърквичка и Ярослав Вешин.
Творчеството на художника, силно повлияно от пребиваването му у нас, ще бъде припомнено чрез 200 творби, извадени от графичната колекция на Националната галерия и предоставени от частни сбирки. Запазеният ценен документален материал в семейния архив на внука на художника - Вацлав Питер от Прага, също за първи път ще бъде изложен пред публика. Експозицията, с чието организиране се е заел новоназначеният чешки посланик в България Душан Щраух, първо ще бъде показана в Двореца от 17 септември до 25 октомври, а през ноември ще гостува в чешката столица.
Изложбата в Националната галерия прави възможно завръщането на този изключителен художник, обикнал България като своя родина.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"