Световноизвестният авангардист Христо Явашев, известен като Кристо, днес навършва 80 години.
Българинът, който от десетилетия живее зад граница, е познат е по цял свят с опаковането на Райхстага, с опакования парижки мост, опакования австралийски бряг, с жълтите и сини чадъри в американска и японска долина, със завесата в Калифорния и портите в Сентръл Парк и с още много други грандиозни и артистични проекти.
Роден е в Габрово, емигрира през 1957 г.и никога повече не пожела да се върне в родината си, разочарован и обиден от комунистическата власт, която насила го прогонва от България.
Христо Явашев е от стар разградски род. Негов дядо е акад. Анани Явашев - учен, преводач, учител, обществен и културен деец, народен представител и секретар на Третото велико народно събрание. Бащата на Кристо - Владимир Явашев е инженер, работил в текстилната фабрика "Принц Кирил" в Габрово. След национализацията Владимир Явашев е обявен за враг на народа и вкаран в затвора.
Христо Явашев учи история на изкуството в Художествената академия в София. След емигрирането през 1957 г., след като Съветският съюз унищожава Унгарската революция. Повече от 40 години живее и работи в Ню Йорк.
"Работя ежедневно по 17 часа. Без изкуство бих престанал да дишам. Просто бих умрял!", казва той в интервю. Разказва, че рисува от 5-6 годишен и е благодарен на родителите си, че го поощрявали.
Кристо и покойната му вече съпруга Жан Клод, с която работят заедно, имат над 20 реализирани проекта и близо два пъти повече, които не са успели да завършат.
Някои от най-известните им проекти също са чакали дълги години, тъй като са се бавили различни разрешителни - проектът за Райхстага получава откази три пъти, преди да бъде реализиран. Откази е имало и за опаковането на моста Пон Ньоф в Париж - два пъти, "Вратите" в Сентръл Парк – също. Но благодарение на упоритостта на французойката, която не се спира пред нищо, проектите са реализирани.
"Аз не мога да прекарам нито един момент, нито един час, който да не е свързан с нашето изкуство. Какво значи това? Мога да отида само там, където е важно за нашето изкуство. Трябва да има колекционер, който купува нашето изкуство. Да изнеса лекции, да се видя с инженери във връзка с някакво разрешително, това значи, че нямам нито един момент за губене. Цялата ни програма е свързана с това. Ходя до всяко едно място, където се интересуват от нашето изкуство", така самият Кристо обясни защо не се е връщал в България през последните години в интервю за радио "Дарик".
Най-новият му проект е в италианската област Ломбардия.Кристо ще направи три километра златистожълти пътеки на езерото Изео, които за пръв път ще свържат два от островите с материка през юни 2016 г. Плаващите пътеки в езерото ще продължат по улиците в два града. Ходенето по тях ще е "много сексуално изживяване, защото инсталацията ще следва движението на вълните", казва Кристо.
В понеделник БНТ ще излъчи документалния филм на Евгения Атанасова "Christo от България".
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"