28 Ноември, 2024

Търновец възкресява Царевец в 3D , вдъхновен от българската история

Търновец възкресява Царевец в 3D , вдъхновен от българската история

Проектът на родолюбеца е вдъхновена от средновековната ни история, а идеята му е да върне самочувствието на българската нация, пише „Борба“. В 3D модела са използвани много снимки, чертежи, карти и списък с историческа литература, за да бъде максимално автентичен и истинен. Авторът му работи по възстановки на архитекти, разчита на свои приятели в Регионалния исторически музей, които са и сериозни специалисти в своите области – Стоян Михайлов, уредник и нумизмат, и доц. Евгени Дерменджиев, който е археолог. В същото време Събин е решил да вкара в модела си и малко мистика, да сподели свои хипотези и да поразмишлява върху това, което е било или не е било на Царевец.

„Аз не съм историк и мога да си го позволя. Свободен съм да разсъждавам и да давам версии. Нямам намерение да изкривявам историята, нито пък да тиражирам заблуди. Но има легенди, свързани с Царевец, които екскурзоводите не разказват, а хората обичат мистичните истории. Моят модел е предназначен за туристи, за търновци, които се гордеят със своя град”, казва Събин Бижев.

Патриаршията, Царският дворец и комплексът около Балдуиновата кула ще бъдат централните сгради в триизмерния моден, който търновецът разработва. След това той ще възстанови обемно всичките 22 църкви, които са съществували на историческия хълм и чиито основи са запазени и до днес.

„За тези три централни и много важни сгради имаме информация. Ползвам петтомника „Царевград Търнов”, където има изключително подробни чертежи на Патриаршеската църква, на двореца и на Балдуиновата кула или на комплекса, който е съществувал, където сега е изградена кулата. Не е тайна, че около нея има въпросителни - дали въобще е съществувала на това място, или е била изградена чак през XIV в., като преди това на нейното място е имало водна кула и още една кула, която е служила за наблюдателница”, обяснява Събин.

Той е категоричен, че не иска да разрушава представите на никого за Царевец, затова ще направи модела си така, както всички ние познаваме историческия хълм. Но все пак е решил да предприеме една малко по-революционна стъпка - да махне Балдуиновата кула, като остави на нейното място другите две кули, като ще обясни това свое решение в клипче.

90% автентичен ще бъде Царевец в модела на амбициозния търновец. Останалите 10% се губят в историята, която никой не знае. „Например направил съм Патриаршията така, както изглежда в момента. Обаче познавам и един стенопис от румънска църква, в който е нарисуван моментът с докарването на мощите на света Петка на Царевец. На този стенопис, честно е да кажем, че не е много ясно дали е Царевец или Трапезица, но говорим за Патриаршията. Та на този стенопис църквата изобщо не изглежда така, там тя е нарисувана цялата в бяло със зелени куполи. Ето това имам предвид, като казвам, че никой не знае как в действителност е изглеждал хълмът”, разказва Събин.

Релефът обаче ще бъде 99% точен, защото Събин Бижев разчита на карта, която получил от архитект Светлозар Бояджиев. Четири огромни чертежа представлява тази карта и в нея има информация за релефа, по който Събин възстановява Царевец. Има също планове на разкопки, геодезия, скални венци.

Събин не знае кога точно ще бъде готов с модела си, защото е решил освен триизмерната снимка да направи и няколко образователни клипчета. Те също ще бъдат 3D, за да са атрактивни и забавни дори и за децата. В тези клипове той ще разкаже историята на Царевец, легендите, свързани с това велико място в България. Точно в тези клипчета той има идея да обясни защо Балдуиновата кула не е на обичайното си място. Иска да направи отделно филмче и за прочутия кладенец на Царевец. Според съществуващата информация този кладенец е дълбок малко по-малко от 130 м. Събин обаче не е съвсем съгласен, защото смята, че няма как да прокопаеш кладенец при този релеф, който е съставен само от скали. Той си има своя версия и е готов да я представи.

Търновеца обяснява, че това свое начинание е започнал не единствено от интерес към историята, но и заради липсата на самочувствие, от което страдат българите.

„Ние имаме основание да се гордеем с историята си, затова правя всичко това, за да върна самочувствието ни на нация. Не ми харесва това, че всички изкарват българите най-обикновени земевладелци, без големи дворци. Подценяват ни и може би причината е в това, че 95% от историята ни се основава на чужди източници. За нас са писали какви ли не чужди хронисти, които естествено са описвали своя народ като велик, а ние винаги сме били след тях. Обаче колко нации имат нашия Калоян, провъзгласен за владетел от папата? Че това е все едно да сме имали император”, казва не без гордост Събин.

Затова е избрал и XIV в. – времето на Иван Александър и Иван Шишман, най-величествените години на Царевец. „Истината е, че само ние имаме сметка да се чувстваме силни и горди. Никой друг народ няма защо да подклажда националното ни самочувствие. Това си е наша работа”, категоричен е Събин Бижев.

След Царевец той иска да направи такъв 3D модел и на Трапезица, и на Момина крепост, за да знаем каква велика нация сме.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"