27 Ноември, 2024

Търсят гроба на цар Котела в Омуртаговата могила

 Търсят гроба на цар Котела в Омуртаговата могила

 

„Желанието ми е да успеем да завършим проучванията на тази могила, защото тя е знаков паметник не само за района, а и за историята на България, коментира проф. Гергова. Надява се обаче в бъдеще Омуртаговата могила да се превърне в музей, като разкопаната част се оформи като зала, където да се експонира копие на откритото златно съкровище”, заяви проф. Гергова.

Разкопките ще продължат до 9 септември, като през този сезон ще се работи на четири места.

„Едното е източния сондаж, чрез който се надявам да уловим аномалиите, които ни посочиха проучванията с георадар. Другият участък е около разкритата гробница, където археолозите са открили нови каменни блокове. В Северната част има два заложени сондажа, от които в единия са намерени каменно струпване, както и обработени блокове, вероятно неизползвани в градеж, а чрез втория сондаж се навлиза почти до центъра на могилата, обяснява проф. Гергова.

Проучването на Омуртаговата могила, в която бе намерено златното свещарско съкровище, започва през 80-те години на миналия век. Разкрита е монументална гробница с колони в дорийски стил от края на ІV век преди Христа. Гробницата е била с височина около 19 метра, с размери 3.5 на 6 метра, а стените й са дебели около 1.3 метра. Тя обаче била разрушена от голямо земетресение в района, разказва изследователката. 

„При разкриването на гробницата върху един от рухналите каменни блокове е открит надпис на латински, който гласи "Марко извърши оброк" и свидетелства, че от гробницата и могилата са се интересували римляните”, обясни още проф. Гергова.

По думите й откриването на дървеното сандъче със златните накити в могилния насип още веднъж потвърждава, че могилата за траките е свещената планина и нейното насипване е свързано с различни ритуали.

„Проучванията на Омуртаговата могила ни връщат към много факти и исторически събития от времето на апогея на гетската държава”, коментира проф. Гергова. Тя се надява, че може би в основата на гробницата ще намерят едно богато погребение, свързано с владетелят Котела.

За проучванията на Омуртаговата могила този сезон са отпуснати 10 000 лева от културното министерство и осигурена техника от спонсори. Финансова подкрепа археолозите са получили и от японски екип, който снима филм за траките.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"