Д-р Крис Нонтън, директор на Дружеството за изследване на Египет, анализира непубликувани бележки на откривателя на гробницата на Тутанкамон Хауърд Картър.
Той използва и най-нова технология, за да реконструира смъртта на фараона.
"Смятаме, че вероятно той е бил прегазен от колесница с висока скорост - достатъчна да го рани сериозно. Всъщност това го е убило. Тялото е било в много лошо състояние. Оставен е окървавен и това е създало проблеми на балсаматорите. Те са работели с мъртви, не с разкъсани хора".
Причините за смъртта на 20-годишния Тутанкамон преди 3336 години са една от големите загадки в историята.
Има теории, че той е убит, че е бил болен от проказа, че го е ухапала змия.
Нови детайли обаче насочват, че той е умрял, след като е ударен от колесница. През 1968 г. специалисти от университета в Ливърпул правят 50 рентгенови снимки на мумията. Оказва се, че парче от черепа се е откъснало. Тогава се появяват теории, че Тутанкамон е убит.
Сега обаче се смята, че травмата на главата е направена след смъртта, а самата тя е настъпила заради наранявания в в гръдния кош.
Мумията е със счупени ребра отляво, с липсваща гръдна кост и без сърце. Тя е и овъглена, като вероятно се е самозапалила в ковчега поради нескопосано мумифициране.
С помощта на патолози Крис Нонтън установява, че травмите на Тутанкамон може наистина да са предизвикани от прегазване с тежко и тясно колело - именно такива са имали бойните колесници.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"